Nakdi ücret destek ödemeleri ne zaman yatacak?

   Nakdi ücret destek ödemeleri ne zaman yatacak?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında ücretsiz izinde olan çalışanların kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayıp maddi olarak mağdur olmaması adına nakdi ücret desteği ödemeleri yapılma başlanmıştı. Salgının devam etmesi ile birlikte ödemelere ilişkin kararlar da sürekli olarak güncellemeyle karşı karşıya kalınıyor.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izin destekleri ile ilgili yaptığı açıklamada ödemelerin 8 Ocak tarihinden itibaren kişilerin sistemde belirtilmiş olan hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

   Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan ücretsiz izne ayrılmış çalışanlar için nakdi ücret desteği verildiği biliniyor. Ödemeler Nisan ayından itibaren kişilerin hesaplarına yatırılıyor. Aralık ayı ödemelerine ilişkin açıklama yapan Bakan Selçuk, Aralık ödemelerin 8 Ocak tarihinden itibaren yapılmaya başlayacağını ifade ediyor.

   ÖDEMELER BANKA HESAPLARINA

   Nakdi ücret destek ödemelerinin kişilerin banka hesapları üzerinden ellerine geçeceğini belirten Bakan Selçuk, sistemde IBAN bilgisi olmayan veya eksik, hatalı olan vatandaşların ödemelerini PTT şubeleri üzerinden yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada “Ücretsiz izne ayrılan çalışanlarımızın nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Ocak tarihinde yapılacak” dedi.

   2 AY UZADI

   Salgının etkilerinin azalmadan devam ettiği bu süreçte istihdamı korumak amacı ile ‘Sosyal Koruma Kalkanı’ kapsamında çalışanları ve işverenleri desteklemeye devam ettiklerini ifade eden Bakan Selçuk, nakdi ücret desteğinin Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan 17 Ocak tarihinden itibaren 2 ay daha uzattıklarını duyurdu.

   NAKDİ DESTEK ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Ücretsiz izne ayrılan ve nakdi destek ödemelerinin ne kadar olduğu büyük merak konusu. İşte Nakdi Ücret Desteği miktarı: şartları sağlayan ve başvuruda bulunan kişilerin günlük alacakları miktar 39.24 TL olarak belirlenmiştir. Fakat asgari ücrete gelen zam ile birlikte şubat ayından itibaren alınacak ödemelerin tutarlarında da değişiklik olması bekleniyor. Buna bağlı olarak kişilerin ücretsiz izinde oldukları gün sayısı kadar ödeme alacaklar. Yani kişilere verilen 39,24 liralık günlük ücretten damga vergisi düşürüldükten sonra ödemeyi hak kazandıkları miktar çarpı hak kazanılan gün sayısı kadar nakdi ücret desteği alırlar.

   2021 yılında asgari ücrette meydana gelen zamla birlikte ocak ödemelerini şubat ayında alacak vatandaşların alacakları miktarda da değişiklik olması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde bu miktarın ne kadar olduğuna yönelikte net bir açıklama gelmiş olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.