Okullar ne zaman açılacak?

   04.01.2021
   Okullar ne zaman açılacak?

   Geçtiğimiz haftalarda koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitim öğretimin sene sonuna kadar online olarak devam etmesine karar verilmişti. Ancak geçtiğimi hafta kabine toplantısı sonrasında alınan kararlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitim için alınan kararın 15 Şubat tarihine kadar uzatıldığı yönünde oldu.

   Vaka sayılarında meydana gelen artış nedeni ile eğitimde de etkilenmeler devam ediyor. Daha önce alınan kararda 4 Ocak itibari ile okulların açılacağı duyurulmuştu ve bu kararın sonrasında 22 Ocak tarihine ertelendiği biliniyor. Ancak son yapılan açıklamalara göre bu tarihin bir kez daha ertelendiği biliniyor.

   15 ŞUBAT’A ERTELENDİ

   Kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 virüsünün mutasyona uğraması sonucunda belirsizliklerin devam ettiğini ifade etti. Buna bağlı olarak yüz yüze eğitim konusunda verilen kararında 15 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi.

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir takım değişiklikler yapıldı. Okullarda yapılacak sınavlarla ilgili ve yarı yıl tatili ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.

   Buna bağlı olarak;

   • İlkokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, ders etkinliklerine katılım puanı ile belirlenecektir. Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacaktır. Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları, okul ortamında ve sosyal mesafe/hijyen tedbirlerine uygun olarak seyreltilmiş gruplar hâlinde gerçekleştirilecektir.
   • İller arası hareketliğini en aza indirmek amacı ile sadece ortaöğretim öğrencileri için istedikleri takdirde 28 Aralık 2020 tarihine kadar velileri tarafından okul yönetimine bildirdikleri takdirde öğrenim gördükleri okul türü ile aynı olmak kaydı ile bulundukları ilden sınavlara girebilecekler.
   • İlkokul, ortaokul ve liselerde olan uzaktan eğitim süreci 15 Şubat 2021 tarihine kadar devam edecek.
   • 22 Ocak tarihinden öğrencilere karne verileceğini ancak eğitim kurumu yöneticileri tarafından farklı gün ve zaman diliminde yoğunluk olmayacak şekilde verileceği belirtildi.
   • 25 Ocak 2021 tarihinde başlayacak olan yarı yıl tatil süresi ikinci dönemdeki olan bir haftalık tatilinde eklenmesi ile birlikte 3 hafta olarak belirlenmiş oldu. Ve 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlamış olacak.

   En son alınmış karara göre de 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime geçilmiş olacak. Konu ile ilgili bir değişiklik olması durumunda yetkili isimler tarafından duyurusu mutlaka yapılacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.