Kira Destek Ödemesi Nasıl Alınır?

   04.01.2021
   Kira Destek Ödemesi Nasıl Alınır?

   Koronavirüs salgını son zamanlarda ekonomik açıdan çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar bu süreçte vatandaşın işsiz kalması, maaşlarını tam alamamaları ve iş bulamamaları gibi sorunlardan kaynaklanıyor. Devlet, salgın döneminde yaşanan ekonomik belirsizliği ortadan kaldırabilmek için birtakım desteklerde bulunuyor. Devlet tarafından verilen destekler çeşitlenmekle birlikte son zamanlarda en çok dikkat çekeni ise kira destek ödemeleri oldu.

   Kira destek ödemeleri, devlet destekleri arasında belirlenen şartlar çerçevesinde belirlenen oranlarda verilmektedir. Kira destek ödemesi için vatandaşların tüm şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Gerekli şartların taşınması halinde hane başına ödene ortalama kira destek ödemesi 1150 lira olarak açıklanmıştır. Bir dönem açılan başvurular sonrasında kapatılmıştı. Ancak son günlerde pandeminin etkisini yeniden göstermeye başlamasının ardından kira destek ödeme başvurularının yeniden başlaması bekleniyor.

   Devlet desteli ödemeler için başvuruların kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor. Yeni dönemle birlikte özellikle kirada oturan vatandaşların, pandemi döneminde ortaya çıkan ekonomik sıkıntılar içerisinde derin nefes almaları için yeni bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve yüksek kiralar nedeniyle daha büyük ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşlar için ciddi ödemeler yapılması planlanıyor. Devlet tarafından kira destek ödemeleri için özel bir bütçe planı ayrıldığı belirtildi. Büyük şehirler ile küçük şehirler arasında kira destek ödemelerinin miktarının değişiklik gösterebileceği belirtildi. Büyük şehirler için kira yardımı 1150 liraya kadar yükselecekken, küçük şehirler için bu rakam 715 liraya kadar düşecek.

   Kentsel Dönüşüme Girecek Evler için Başvuru Yapılacak!

   Kira destek ödemeleri 18 ay boyunca kesintisiz şekilde devam edecek. Pandemi sürecinin gidişatı da bu sürecin belirlenmesi açısından etkili olacak. Pandemi sürecinin uzaması halinde devlet tarafından verilecek destek süresinin 36 aya kadar çıkarılabileceği de ifade edildi. Kira destek ödemelerinden yararlanmak isteyen, kirada oturan her vatandaş başvuru yapabilir.

   Devlet tarafından kentsel dönüşüme katılım gösterecek kişilerin kira yardım ödemelerinden yararlanmaları zorunlu hale getirildi. Bu konuda yapılan uyarılar sonrasında, evleri kentsel dönüşüme girecek ve yıkılacak olan vatandaşların kira destek ödemeleri için başvuru yapmaları gerektiğinin altı özellikle çizildi.

   Kira Destek Ödemelerine Başvuru Nasıl Yapılacak?

   Kira destek ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşların bu süreçte başvuru yapabileceği noktalar da belirlendi. Yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, devlet destekli ödemeler için başvuru seçeneği olarak ifade ediliyor. Kentsel dönüşüme girecek olan vatandaşların kira destek ödemelerini alma süreleri hızlandırılmaktadır.

   Kira destek ödemesinden yararlanacak olan kentsel dönüşüm mağdurları için bir defaya mahsus olmak üzere yeni bir destek ödemesi de belirlendi. Taşınma ücreti olarak uygun görülen kişilere 5425 lira ödeme yapılacak. Ancak bu ödemenin yapılması için öncelikli olarak yıkım emrinin verilmesi ve işlemlerinin başlatılması gerekecek. Kira destek ödemeleri özellikle maddi durumu yetersiz olan ve ekonomik açıdan zorluk yaşayan vatandaşlara gerekli önceliğin verilmesi sonucunda her ay düzenli olarak ödenecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.