Elektrik ve doğalgaza zam

   01.01.2021
   Elektrik ve doğalgaza zam

   2021 yılına girilmesi ile birlikte zam oranları da teker teker açıklanmaya başlandı. Yeni yıl ilk günün ilk açıklanan zam oranı ise elektrik ve doğalgaz zam oranları oldu. Peki doğalgaz ve elektriğe ne kadar zam yapıldı. İşte doğalgaz ve elektriğe yapılan zam oranları…

   DOĞALGAZA YÜZDE 1 ZAM

   2021 yılının Ocak ayına yönelik tarife tablosu internet sitesi üzerinden Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yeni yılda elektriğe olan zam oranı yüzde 6 iken doğalgaza yapılan zam oranı ise yüzde 1 oranında oldu. Buna bağlı olarak BOTAŞ (Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ) tarafından konut tüketimi için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan satış fiyatı aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 oranında artış gerçekleşerek 1000 metreküp doğalgaz için 1264 TL, sanayi, ticarethane ve elektrik üretim santralleri için de 1414 olarak belirlenmiş oldu.

   ELEKTRİĞE YÜZDE 6 ZAM

   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) tarafından konuya yönelik kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer aldı.

   Resmi Gazete’de yer alan tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre elektrik tarifelerinde mesken, ticarethane, sanayi abone grupları için fon ve vergiler dahil ortalama olarak mevcut tarifeye göre yüzde 6 oranında artış meydana geldi.

   Ocak ayından itibaren yeni tarife etkili olup, Şubat ayında yeni tarifeye göre ödemeler gerçekleşecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.