Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı!

   30.12.2020
   Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı!

   Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında hem çalışanları hem de iş verenleri mağdur etmemek adına bir takım önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. Bunlardan iki tanesi de Kısa Çalışma Ödenekleri ile birlikte ücretsiz izin desteği ödemeleri oldu. Ücretsiz izin desteği de işten çıkarmanın yasak olmasına bağlı olarak çalışanın ücretsiz izinde gösterilerek verilen ödemeydi. Peki salgının hala devam etmesine bağlı olarak kısa çalışma ödeneği ile birlikte işten çıkarma yasağı da uzatıldı mı? İşte detaylar…

   Korona virüs salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte başlayan ve çalışanların mağdur olmaması için düzenlenen uygulamalar arasında olan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği yeniden uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği ile birlikte işten çıkarma yasakları 16 Nisan 2020 tarihinde 16 Nisan 2020’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın onayı ve imzası ile birlikte İş Kanunu’na geçici olarak eklenmişti.

   2 AY DAHA UZADI

   Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödenekleri 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren 2 aylık süre ile uzatıldı.

   Karar Resmi Gazete’de şu şekilde yer aldı;

   4857 sayılı İş Kanununun geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 /01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına mezkur Kanunun geçici 10’uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.

   YASAĞIN GEÇERSİZ OLDUĞU DURUMLAR

   Çalışan kişinin işten ayrılmasına yönelik kod işyerleri tarafından SGK’ya bildirilmek zorunda ve buna göre de kod eklenmek zorunda. Kişi kendi rızası ile yani istifa ederek ayrılıyorsa ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için geçerli olan kod ‘25’, işverenin haklı nedenle feshi için geçerli olan kod ‘29’ ya da iş yeri kapanması gibi bir durum söz konusu ise ‘17’ no’lu kodlar seçilmiş oluyor. Ve bu kodlar aynı zamanda fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

   FESİH KAPSAMI DIŞINDA KALAN DURUMLAR

   İş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,

   İşverenin faaliyetinin sona ermesi,

   Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller,

   İşin sona ermesi halleri dışında.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

   Cumhurbaşkanlığı kararına bağlı olarak 30 Haziran tarihinden önce başvuru yapmayan işyerleri yeni karara göre başvuruda bulunabilecek. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada Koronavirüs salgını nedeni ile 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunmamış işyerlerinin 31 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunabileceklerini bu durumda İŞKUR üzerinden 1 Aralık tarihinden sonra 3 ay süre ile Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabileceklerini duyurmuştu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.