2021 Kısa çalışma ödeneği miktarı

   29.12.2020
   2021 Kısa çalışma ödeneği miktarı

   Milyonlarca çalışanın yakından ilgilendiren 2021 Asgari ücret rakamlarının açıklaması ile birlikte kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışanların zam miktarı da belli oldu. Peki 2021 yılında kısa çalışma ödeneğinden faydalanan vatandaşlar ne kadar alacaklar? İşte 2021 kısa çalışma ödeneği miktarı…

   Dördüncü ve son kez bir araya gelen Asgari Ücret Tespit komisyonu temsilcileri Bakanlığı en sahipliğinde gerçekleşti. Yapılan toplantının ardından kameraların karşısına geçen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 asgari ücret miktarını ilan etti. Bakan Selçuk, asgari ücret miktarını brüt 3577 TL net olarak ise 2825 lira 90 kuruş olarak açıkladı. Peki asgari ücret rakamının belli olması ile birlikte kısa çalışma ödeneğinde de değişiklik oldu mu? Kısa çalışma ödeneğine zam geldi mi? İşte kısa çalışma ödeneği ile ilgili tüm detaylar…

   2021 KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

   Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) kişilerin maaş miktarlarına göre hesaplanmaktadır. İŞKUR tarafından geçen açıklamada kısa çalışma ödeneğinin nasıl hesaplandığına yönelik detay verildi. Açıklamada; “Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçemez.” Yer alıyor.

   Buna bağlı olarak asgari ücret alan bir çalışan 2021 yılında 2 bin 146 liralık Kısa Çalışma Ödeneği alabilecek.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

   Genel ekonomik, bölgesel kriz, sektörel ya da zorlayıcı nedenlerden dolayı, iş yerindeki haftalık çalışma süresinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik koşulu aranmadan işyerinde olan faaliyetinin tamamen ya da kısmi olarak en az dört hafta ile durdurulması halinde işyerinde üç ayı aşmamak kaydı ile sigortalı olan çalışanların çalışamadıkları süre için verilen gelir desteği amacı ile sağlanan bir uygulamadır.

   BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından son yapılan açıklamada bir yenilik olarak başvuruların e-Devlet üzerinden alındığını duyurdu. Yani artık kısa çalışma ödeneği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Kısa çalışma ödeneğine başlama tarihi 1 Aralık 2020 tarihi yada sonrası olarak bildirilebileceğini açıklandı.

   KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

   • En son 31 Haziran tarihi iken 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı.
   • Kısa çalışma ödeneği için yeni başvurular 1 Aralık’tan itibaren tekrar başladı.
   • İşe yeni girenlerde Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.
   • 30 Haziran tarihine kadar başvuru da bulunmuş iş yerleri hem bu dönemdeki çalışanlar için hem de bu dönemden sonrası ilave çalışanlar için kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.
   • Daha önce kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış iş yerleri yeniden başvuru yapmadan çalışan sayısını güncelleyebilecek.
   • Daha önce hiç kısa çalışmaya başvuru yapmamış işyerleri 1 Aralık’tan itibaren İŞKUR’a başvuru yapabilecek.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.