Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Hangi Mesleklere Erken Emeklilik Hakkı Tanınacak?

   28.12.2020
   Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde! Hangi Mesleklere Erken Emeklilik Hakkı Tanınacak?

   Çalışanların en büyük hayali günün birinde erken emekli olabilmek ve keyifli ve rahat bir emeklilik süreci geçirmek olarak ifade ediliyor. Pek çok çalışanın en büyük problemi ise emeklilik süresinin uzun olması ve bu sürecin kısaltılmasının beklenmesi olarak ifade ediliyor. Milyonlarca çalışan zaman zaman erken emeklilik taleplerini gündeme getiriyorlar. Ancak daha önce hükümet cephesinden erken emeklilik üzerine yeni bir çalışma yapılmayacağının sinyalleri verilmiş ve bu durum hayal kırıklığına neden olmuştu.

   Yeni yapılan düzenleme sonrasında sosyal güvenlik sisteminde birtakım değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler ise bazı şartları taşıyan vatandaşların borçlanma sistemine giriş yaparak erken emekli olma şansı elde etmelerini sağlıyor. Emeklilik sisteminde prim borcu olan vatandaşların eksik olan primlerini tamamlamaları halinde yaş üzerinden indirim yapılabileceği açıklandı. Erken emeklilik sisteminde 49 ve 51 yaş aralığında emekli olmak mümkün olacak.

   Hangi Meslekler Erken Emekli Olabilecekler?

   Prim borcu olan vatandaşlar için bazı meslek dalları için yıpranma payı hakkı tanınacak. Prim borçlarını ödeyen kişiler, gerekli şartları taşımaları halinde erken emekli olabilecekler. Erken emeklilik şartlarını taşıyan kişiler 3 yıla kadar erken emekli olabilecekler.

   Yıpranma payı bulunan, bazı tehlikeleri bulunan meslekler erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilecekler. Bu meslek grupları;

   • Su altında çalışma yapanlar,
   • İtfaiye görevlileri,
   • Gazeteciler,
   • Madenciler,
   • Demir-çelik işçisi olarak çalışanlar,
   • TSK çalışanları,
   • MİT mensupları yıpranma payından yararlanabilecekler. Meslek dalının yıpranma derecesine bakılarak 60 gün ile 180 gün arasında erken emeklilik hakkı tanınabilecek. Yıpranma paylarına bakılarak erken emeklilik sürecine katkı sağlanabilecek.

   Doğum Yapan Kadınlar Erken Emekli Olabilecekler!

   Sigortalı olarak çalışan ve çalıştıkları dönemde de doğum yapan kadınlar, doğum borçlanması ile birlikte erken emeklilik fırsatı elde edebilecekler. Erken emeklilik için yapılacak doğum borçlanması 3 çocuk ile sınırlı tutulmaktadır. Her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıl doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı sunulmaktadır.

   Erken emeklilik fırsatlarından yararlanacak kişilerin doğum öncesinde de sigortalı olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir. Doğum sonrasında ise tekrar iş hayatına dönmeleri gerekmektedir.

   Askerlik Yapanlara Erken Emeklilik İmkanı!

   Askerlik yapan vatandaşlar için ise 1 ya da 2 yıl olmak üzere erken emeklilik fırsatı sunulmaktadır. Ancak askere gitmeden önceki zaman dilimi içerisinde de çalışıyor olması ve SGK prim borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Ardından askerlik süresi emeklilik süresi boyunca da erken emeklilik imkanları olarak değerlendirilebilir.

   Staj Yapanlara Erken Emeklilik Fırsatı Sunulacak!

   Günümüzde SGK sisteminde de yapılan düzenleme sonrasında staj imkanları da vatandaşlar için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Erken emeklilik sistemine dahil edilmesi beklenen staj sistemi  pek çok vatandaşı olumlu etkileyecek. Stajda yapılan staj sigortası ile birlikte vatandaşlara 1 ile 2 yıl arasında erken emekli olma fırsatı sunuluyor. Belirli şartları taşıyan vatandaşlar, uzun zamandır hayalini kurmuş oldukları erken emeklilik hakkını elde edebilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.