Kira yardımı alacak iş kolları belli oldu!

   25.12.2020
   Kira yardımı alacak iş kolları belli oldu!

   Geçtiğimiz günlerde esnaf ve sanatkarlar için hibe ve kira yardımı verileceğinin müjdesi verilmişti. Üç aylık olarak verilecek destek hibelerinden kimlerin faydalanacağı da belli oldu. İşte Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan destek yararlanabilecek iş kollarının tam listesi…

   Esnaf ve sanatkarların merakla  beklediği kira yardımına ilişkin detaylar Ticaret Bakanlığı tarafından geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde esnaf ve sanatkarlar için kira yardımı verileceğinin duyurusu yapıldı. Konuya ilişkin şartları ise Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. 2021 yılında kira yardımından faydalanmak isteyen esnaflara ilişkin detaylar ise şu şekilde…

   HANGİ İŞLETMELER KİRA YARDIMI ALABİLECEK?

   Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan duyuruda koronavirüs salgını döneminden olumsuz olarak etkilenen işletmelere yönelik kira yardımı verileceği ve ne kadar kira yardımı verileceğine ilişkin detaylar duyuruldu. Ticaret Bakanlığı söz konusu desteğin “3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Karar” kapsamında sağlanacağı duyuruldu.

   VERİLECEK DESTEK

   Ticaret Bakanlığı tarafından açıklamaya göre salgından etkilenen kişilere aylık 1000 TL olarak 3 ay boyunca toplamda 3 bin TL gelir desteği ödemesi gerçekleşecek. Büyükşehirlerde aylık 750 TL diğer şehirlerde ise aylık 500 TL’den üç aylık 1500 TL kira desteği ödemesi yapılacak.

   DESTEK VERİLECEK İŞ KOLLARI

   Bakanlık listesinde pek çok sayıda meslek grubu için liste bulunuyor. Listede bulunan ana iş kollarından bazılar şunlardır.

   1. GRUP

   Kantinciler, berberler,  kuaförler, kara yolu ile personel ve öğrenci taşımacılığı yapanlar, güzellik salonları işletenler, kıraathane, çay ocağı, kafe işletenler, kahvehane, kırtasiye perakende ve toptan ticaret işletmeleri, dolmuş, minibüs, taksi, halk otobüsü ile yolcu taşımacılığı yapanlar.

   1. GRUP

   Pazarcılar, ciğerci, pastane, kokoreççi, dönerci, kebapçı, lahmacuncu, mantıcı, pideci, gözlemeci, börekçi, pizzacı ve simitçiler ile birlikte oturacak yeri olan “fast food” satış yerleri, çiçekçi.

   1. GRUP

   Otel ve konaklama tesisleri, bilardo ve oyun salonları, kamp alanları, eğlence parkları, tiyatro dekor ve malzeme kiralama işletmeleri, sinema, ayakkabı tamircisi, reklamcı, fotoğrafçı, kreş, sürücü kursları, çocuk kulüpleri, eğitim kursları, diş laboratuvarları, spor tesisleri, havai fişekçiler.

   BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

   Kira yardımı başvurularının nereden ve ne zaman yapılacağına ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi ise Ocak ayının ilk haftasından itibaren yapılmasını planlandıklarını bildirdi. Konuya ilişkin detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.