Esnafa kira desteği için tarih verildi

   24.12.2020
   Esnafa kira desteği için tarih verildi

   Esnaf ve sanatkarlara yönelik verilecek desteklere ilişkin açıklama Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Esnaf ve sanatkarların e-Devlet üzerinden ocak ayının ilk haftasından itibaren başvurularını yapacaklarını belirtti. Peki esnaf ve sanatkarlara hibe destek ne kadar verilecek?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında esnaf ve sanatkarların zararlarını karşılamak amacı ile devlet tarafından destek ödeme yapılacağı duyurulmuştu Peki devlet tarafından verilecek destek ne kadar olacak? Başvurular ne zaman başlayacak? Başvuru için gerekli koşullar neler? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada destekten faydalanacak ekonomik faaliyet alanlarına ilişkin bilginin Ticaret Bakanlığı resmi web sitesinde yer alınacağını bu desteklerin de 3 aylık süreçte devam edeceğini belirtti. Verilecek destek başvurularının en hızlı olarak sonuca varması için gerekli teknik alt yapı çalışmalarını tamamlamak üzere çalışmalar devam ediyor. Başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirten Bakan, Ocak ayından itibaren başvuruların başlayacağının müjdesini verdi.

   ESNAF VE SANATKARLARA DESTEK

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, devlet tarafından verilecek hibe desteklerinin başvurularının e-Devlet üzerinden olacağını başvurularının Ocak ayının ilk haftasından itibaren almayı hedeflediklerini ifade etti. Google ile iş birliğine yönelik açıklamalarda bulunan Pekcan, “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Projesi ile restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için destek sunulacak.” İfadesinde bulundu.

   KİRA VE HİBE DESTEĞİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU

   Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile ticari faaliyetleri olumsuz olarak etkilenen esnaf ve sanatkarlar için devlet tarafından verilecek hibe desteklerine yönelik usul ve esaslar belirlendi.

   Ticaret Bakanlığı tarafından resmi gazetede Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ’ine yer verildi.

   Buna bağlı olarak destek programı kapsamında hibeler iki şekilde verilecek ‘gelir kaybı desteği’ ve ‘kira desteği’ şeklinde olacak. Verilecek destek paketinin süre ise Bakanlık resmi internet sitesinde duyurulan ve belirtilen süre içerisinde başvuruların gerçekleşmesi kaydı ile 2021 yılının ocak, şubat ve mart ayları olacak şekilde 3 aylık olarak verilecek.

   Gelir kaybı desteği olarak ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1000 TL olarak toplam da 3 bin lira hibe desteği sağlanmış olacak.

   Gelir kaybı desteğinden faydalanacak gerçek kişiler için ise vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması durumunda ise bu kişiler için büyükşehir belediyelerinin olduğu yerlerde aylık 750 TL olarak toplamda 3 aylık 2 bin 250 TL, diğer şehirlerde olanlar için ise aylık 500 TL olarak toplamda 3 aylık 1500 TL kira desteği ödemesi verilmiş olacak.

   İş yerinin kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması halinde ise kişiye sadece iş yerini kira miktarı oranında kira desteği ödemesi yapılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.