Pandemide ikinci dalga banka kredi faizlerini yeniden düşürecek mi?

   21.12.2020
   Pandemide ikinci dalga banka kredi faizlerini yeniden düşürecek mi?

   Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri, tüm ülkeleri derinden etkilemeye devam ediyor. Yaşanan olumsuz süreç pek çok vatandaşın işinden olmasına neden oldu. İşini kaybetmeyen vatandaşların birçoğu ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldığı için herhangi bir gelir elde edemedikleri için ekonomik bir buhran içerisine girdiler. Esnafın kepenk kapatmaya zorlandığı, vatandaşın ekonomik belirsizlik nedeniyle endişe yaşadığı bu süreçte devlet mümkün olduğunca çeşitli destekler sağlayarak ortaya çıkan olumsuz havayı dağıtmaya çalışıyor.

   Pandemi döneminde devlet desteklerinin de sayısı artırılmış oldu. Buna rağmen vatandaşın en çok nakit ihtiyacının arttığı belirlendi. Döviz kurunun sürekli bir hareketlilik içerisinde olması da yaşanan süreci olumsuz etkilemeye devam ediyor. Merkez Bankası, pandemi döneminde faizleri indirerek hem dövizin ateşini söndürmek hem de ekonomik bir rahatlama sağlamak istedi. Tüm çabalara rağmen yükselen döviz, Türk lirası üzerinde ciddi bir baskının oluşmasına neden oldu. Sektörel bazda bakıldığı zaman yaşanan karmaşanın her geçen gün biraz daha arttığı belirlendi.

   Merkez Bankasından İndirim Çağrısı Geldi!

   Pandemi sürecinin yeniden alevlenmesi üzerine, ekonomik yönde endişeler yükselmeye başladı. Bu durumda Merkez Bankası,  vatandaşların uzun zamandır beklediği hamlesini gerçekleştirdi. Bankalara yönelik gerçekleştirmiş olduğu çağrı sonucunda yükselen faiz oranlarının yeniden düzenlenmesi için talepte bulundu.

   Yaz başında kamu bankalarının, ekonomiye ve vatandaşa destek olmak için rekor seviyede düşürmüş oldukları faiz oranlarının, yaz sonuna doğru gerçekleşen toparlanma ile yeniden yükseltilmesi dikkat çekmişti. Uzun bir süre kamu bankaları ve ardından adım atan özel bankaların faiz oranlarını düşürmeleri, vatandaş cephesinden olumlu ve yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı. Ancak düşük faizlerin, döviz kurunda yaratmış olduğu boşluk sebebiyle Merkez Bankası’nın faiz artırım ve düzenleme kararı ile yeniden yükselmişti.

   Merkez Bankası’nın yeniden faizlerin düşürülmesine yönelik atmış olduğu adımın ardından kamu bankaları yine önce davrandı. Pek çok kamu bankası, faiz oranlarında düzenleme yapmak adına harekete geçti. Yakın zamanda kredi kampanyalarının arka arkaya gelmesi bekleniyor. Özellikle konut ve araç kredilerinde yapılacak kampanyaları dört gözle bekleyen vatandaşın süreçten memnun ayrılması bekleniyor.

   Yeni Kredi Faiz Oranları Ne Kadar Olacak?

   Faiz oranlarında yapılacak düzenleme kararı için öncelikli olarak kamu bankalarının harekete geçmesi bekleniyor. Bunun için önce Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank cephesinden bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor. Henüz açıklama yapılmamışken, bankaların yeni kredi kampanyaları üzerinde çalışmalara başladığı ifade edildi. Ardından kamu bankalarını, özel bankaların izlemesi bekleniyor.

   Henüz yeni kredi faiz oranları belli olmazken bazı tahminler yürütülüyor. Taşıt kredilerinde yeni faiz oranlarının yüzde 89 oranında olması bekleniyor. Vakıfbank kredi kampanyası içerisinde ev kredisi faiz oranlarının yüzde 0.86 seviyelerine kadar düşürülmesi bekleniyor. Daha önceki kredi kampanyasında Vakıfbank konut kredi faiz oranlarını yüzde 0.89 seviyesine kadar indirmişti. Yeni faiz oranlarının kampanya ile birlikte düşürülmesi bekleniyor.

   Halkbank’ta kredi faiz oranlarında indirime gitmek için hareketlere başladı. Henüz bankanın indirim oranı açıklanmadı. Banka vatandaşların bu süreçte kolay kredi çekebilmeleri için işlem kolaylığı getireceğini açıkladı. Halkbank’ın ihtiyaç kredi faiz oranı için yüzde 0.92 oranında bir kampanya düzenlemesi bekleniyor.

   Ziraat Bankası kredi kampanyası içerisinde en düşük kredi oranını vatandaşa sunmak için harekete geçti. İlk 12 ayı ödeme erteleme imkanı sunan konut kredisi için, sıfır konutlar için faiz oranının yüzde 0.64 olması bekleniyor. Kamu bankalarının ardından özel bankalarında kredi kampanyalarını açıklamaları bekleniyor. Henüz kredi kampanyalarının ne zaman açıklanacağı ise bilinmiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.