İkinci el araçlarda son durum

   21.12.2020
   İkinci el araçlarda son durum

   Koronavirüs nedeni ile sıfır araç üretimi durma noktasına gelmişti bu durum da ikinci el araçlara olan talebin artmasına neden oldu. İkinci el araçlara olan taleple birlikte ikinci el araçların fiyatları da o derece de yükselmişti neredeyse sıfır araçların da üzerine çıktığı görülmüştü. Yeni yıla girmeden önce müjdeli haber Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç’tan geldi. İşte detaylar…

   2. el araçlarda meydana gelen hızlı yükselme ardından araçlardaki düşüş devam ediyor. 2021 yılına girmeden önce araç almak isteyenler için müjdeli haber Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç’tan geldi. İkinci el araçlardaki indirimlerin devam edeceği yönünde oldu.

   DÜŞME DEVAM EDECEK Mİ?

   Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç tarafından yapılan açılamada bu yıla ilişkin ikinci el araç pazarlarını değerlendirdi. Yılın ilk 10 ayında 5 milyon 671 bin 444’i otomobil, 1 milyon 434 bin 484’ü hafif ticari olmak üzere toplam olarak 7 milyonun üzerinde aracın el değiştirdiği yönünde oldu. Aydın Erkoç yaptığı açıklamada “Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen ikinci el pazarında geçen seneye göre yüzde 18,9 bir artış yaşandı. İkinci el araç pazarının bu yılı 8,7 milyon adet ile kapatmasını bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

   Koronavirüs salgının dünyayı etkisi altına alması ile birlikte sıfır araç temin edilmesi noktasından bir takım sorunlar yaşandığını bu nedenle ikinci el araçlara olan ilginin artmasının fiyatları da etkilediğini ancak kasım ayından itibaren fiyatlarda düşüşlerin meydana geldiğini ifade etti. Yılın son günlerine girildiği şu dönemde fiyatların gevşemeye başladığını ifade etti.

   HANGİ DURUMDA FİYATLAR ARTAR

   Aydın Erkoç ikinci el araçlarla ilgili yaptığı açıklamada sıfır araçlarda arz talep dengesini sağlamak adına bayiler tarafından verilen yeni yıl kampanyalarının ikinci el fiyatlarının geri gelmesine neden olduğunu ifade etti. Salgın nedeni ile ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılara rağmen ikinci el araç piyasasının yıl boyunca büyük bir gelişme gösterdiğini belirtti. Şuan ise fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 10 oranında bir düşmenin meydana geldiği görüldü. Aşılama ile birlikte yaz döneminde yeniden bir ikinci el araçlarda yükselmenin meydana geleceğini belirten Erkoç, bu artışın yine pandemi döneminde olduğu gibi bir artış düzeyinde olabileceğini ifade etti. Aynı zamanda 2021 yılında yeniden üretim noktasında bir kısıtlama olursa benzer şekilde ikinci el araç fiyatlarında artışların olabileceğini ön gördü.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.