2021 yılında 2. el araç fiyatları düşecek mi?

   21.12.2020
   2021 yılında 2. el araç fiyatları düşecek mi?

   Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ekonomik dengelerin alt üst olmasına neden oldu. Pandemi nedeniyle otomobil fiyatlarında artış meydana geldi. Özellikle pandemi nedeniyle üretimin olumsuz etkilenmesi, sıfır araçların talebe yetişmesini de olumsuz anlamda etkiledi. Sıfır araç fiyatlarında, döviz kuru ve bunun yanı sıra üretimde yaşanan sorunlar nedeniyle yaşanan artış satışları da etkiledi. Sıfır araç fiyatlarında meydana gelen artış ikinci el araç piyasasını da olumsuz etkiledi.

   İkinci el araç fiyatları yüzde 100 oranında artınca, araç bekleyen ve satın almak isteyen vatandaşların cebini de olumsuz etkiledi. Aylar süren artış sonucunda vatandaş araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini merak etmeye başladılar. Bir yıl süren artış sonrasında ilk defa ikinci el araç piyasası rahatlamaya başladı. Fiyatlarda meydana gelen düşüş vatandaşı heyecanlandırmaya başladı. Son aylarda ikinci el araç piyasasında yüzde 6 ile yüzde 15 oranında bir düşüş yaşanmaya başladı. Vatandaşlar ise piyasada meydana gelen bu düşüşün bundan sonraki süreçte de devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladılar.

   Pandemi sürecinde sosyal mesafeye dikkat edilmesi, hastalık süreci ve daha pek çok etken ikinci el araç piyasasına olan ilginin artmasına neden oldu. Talebin artmasının ardından fiyatlar yükseldi. Yaz döneminde, normalleşme süreci ile birlikte vatandaşlara destek olmak isteyen bankalar, otomobil kredileri ile satışları hareketlendirmek istediler. Kredi süreci ikinci el araç piyasasını bir kez daha hareketlendirdi. Ancak kış aylarının gelmesi, pandemi sürecinin yeniden gündeme gelmesinin ardından ikinci el araç satışlarına olan ilgi azaldı. Bir yılın ardından ilk kez ikinci el araç piyasasında yaşanan düşüş ilgiyle karşılandı.

   İkinci El Araç Piyasasında Fiyatlar Neden Düştü?

   İkinci el araç piyasasında meydana gelen düşüş vatandaşın cephesinde heyecana neden oldu. Uzmanlar piyasayı değerlendirirken araç fiyatlarında meydana gelen düşüşün nedenleri hakkında bazı açıklamalarda bulundular.

   İkinci el araç almak isteyen vatandaşların büyük bir kısmının döviz kuru nedeniyle, ellerinde bulunan dövizi bozdurmaktan vazgeçtikleri belirlendi. Bu süreçte araç satın almak isteyen kişilerin bu süreci biraz daha erteledikleri ortaya çıktı.

   Pandemi döneminin yeniden alevlenmesi nedeniyle, otomobil alacak olan vatandaşların acele karar vermeden yeniden süreci gözlemlemeye karar verdikleri belirlendi.

   Sıfır araç alma planlarını rafa kaldıran vatandaşlar, ellerinde bulunan 2. El araçları takas olarak kullanmaktan vazgeçtikleri için piyasada meydana gelen talebi de azaltmış oldular.

   İkinci El Araç Fiyatları Daha Fazla Düşecek mi?

   Son bir aylık dönemde ikinci el araç fiyatlarının düşmesi, vatandaşlar arasında heyecana neden oldu. Bundan sonraki dönemde ikinci el araç fiyatlarının düşüp düşmeyeceği de merak konusu oldu. Uzmanlar süreci değerlendirirken, Aralık ayı boyunca satışlarda meydana gelecek düşüş sonrasında düşüşün kademeli olarak devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

   İkinci El Araç Almak için Doğru Zaman Ne Zaman?

   İkinci el araç almak isteyenler, en doğru zamanın ne zaman geleceğini sorgulamaya başladılar. Bu konuda uzmanlar uyardı. ‘Kurda meydana gelen düşüş beklediğimiz gibi sıfır araç fiyatlarına yansımadı. Tüketicileri sıfır araç alma umutları son buldu. Bu süreçte pandeminin yeniden alevlenmesinin ardından ikinci el araç piyasası düştü. İkinci el araç almak isteyenler için doğru zaman olabilir’ ifadeleri kullanıldı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.