2021 AGİ, kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, asgari ücret ne kadar olacak?

   10.12.2020
   2021 AGİ, kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, asgari ücret ne kadar olacak?

   AGİ, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret, işsizlik maaşı gibi ödemelerin 2021 yılında ne kadar olacağı bu ödemelerden faydalanan vatandaşların büyük merak konusu oldu. 2021 yılında asgari ücrete gelecek zam oranı sadece asgari ücretliyi değil aynı zamanda bir çok farklı devlet desteğinden faydalanan vatandaşı da ilgilendiriyor. Asgari ücrette meydana gelecek artış oranı ile birlikte kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, evde bakım maaşı gibi ödemeler de etkilenecek.

   Milyonlarca vatandaşın faydalandığı devlet destekleri her yeni yılda yapılan zamla birlikte artışa giriyor. 2021 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranı pek çok kimse tarafından oldukça merak ediliyor. Yapılacak zam ile ilgili tahminler ortaya çıkmaya başladı. Ekonomistler zam ile ilgili tahminler yaparken asgari ücret zamlarından bir çok kişinin de faydalanabileceği biliniyor. Peki 2021 yılında asgari ücret, AGİ, kısa çalışma ödeneği, evde bakım maaşı, işsizlik maaşı ne kadar olacak?

   2021 ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

   Asgari ücrette meydana gelecek artış bu maaşla çalışan kişilerin kıdem tazminatlarını artırırken işçilere ödenen tazminat tavanı da artmış oluyor. Bu sayede çalışanlar daha fazla tazminat almış olacak.

   Raporlu olanlar için ödenen iş göremezlik ödeneğinin de alt sınır böylece asgari ücretle birlikte artmış olacak. Yaklaşık olarak 25 milyon çalışan için ödenen Asgari Geçim İndirimi de Ocak ayı ile birlikte yükselmiş olacak.

   İşsizlik maaşında alt ve üst sınır brüt asgari ücrete göre belirlenmiş oluyor. Burada alt sınır alınan asgari ücretin yüzde 40’ı iken üst sınır da yüzde 80’i olmuş oluyor. Yani en yüksek tutar asgari ücretin yüzde 80’i iken alınan en az işsizlik maaşı da asgari ücretin yüzde 40’ı oranında oluyor.

   Kendi namına çalışan kişiler ile birlikte isteğe bağlı sigorta ödemesi yapanların da prim ödemeleri asgari ücret ile birlikte yükselmiş olacak.  Brüt asgari ücretin yüzde 3’ü olan GSS primi de zam ile birlikte yükselmiş olacak.

   Tüm bunlarla birlikte sosyal ödemelerin gelir miktarı da asgari ücrete göre belirlenmiş oluyor.

   Kısa çalışma ödeneğinde alınan miktar kişinin maaşının yüzde 60’ı kadar olurken, en düşük ödenek brüt asgari ücrete göre belirlenmiş oluyor. En yüksek kısa çalışma ödeneği ise brüt asgari ücretin yüzde 150’si kadar olmaktadır. Buna bağlı olarak kısa çalışma ödeneği de asgari ücretle birlikte artmış oluyor.

   ASGARİ ÜCRET TAHMİNLERİ

   1. TAHMİN

   Artış oranının 2020 yılında olduğu gibi yüzde 15 olması durumunda, brüt asgari ücret 3 bin 384 lira 45 kuruş, net asgari ücret 2 bin 673 lira 40 kuruş olacak.

   1. TAHMİN

   Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak revize etti. Buna bağlı olarak artış meydana gelirse; brüt 3 bin 299 lira 10 kuruş, net 2 bin 605 lira 98 kuruş oluyor.

   1. TAHMİN

   Merkez Bankasının 2020 yılı enflasyon tahminine 3 puan refah payı eklenirse; brüt asgari ücret 3 bin 387 lira 39 kuruş, net asgari ücret 2 bin 675 lira 72 kuruş oluyor.

   1. TAHMİN

   5 puan refah payı eklenirse de asgari ücret biraz daha yükselecek. Bu ihtimalde, brüt asgari ücret 3 bin 446 lira 25 kuruş, net asgari ücret 2 bin 722 lira 22 kuruş oluyor.

   1. TAHMİN

   4 puan refah payı uygulanırsa; brüt 3 bin 416 lira 82 kuruş, net 2 bin 698 lira 97 kuruş olarak hesaplanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.