Türkiye’de açlık sınırı ne kadar oldu?

   08.12.2020
   Türkiye’de açlık sınırı ne kadar oldu?

   Türkiye’de ekonominin kötüye gitmesi ve Kur’daki yükselişler aile başına düzen gelirin düşmesine ve açlık sınırında olan ailelerin sayısının artmasına neden olmaktadır.

   Türk-İş her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarının Kasım 2020 sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Kasım 2020’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı yüzde 1,39 oranında artış gösterdi. Peki, Türkiye’de Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı ne oldu? Bir ailenin aylık geçim tutarı ne kadar? Hangi ürünler pahalandı ve yoksulluğa etki eden ürünler hangileri? Konuya dair detaylar haberimizde…

   Türk-İş, her ay çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temek geçim maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” sonuçlarını yayımladı. Buna göre açlık sınırı geçen aya göre yüzde 1.39 oranında arttığı gözlendi.

   KASIM 2020’DE AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI NE KADAR OLDU?

   Türk-İş’in her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği açlık ve yoksulluk sınırı Kasım 2020 araştırması sonuçları yayımlandı. Buna göre; Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gerekli gıda harcaması tutarı 2.517 lira olarak belirlenmiştir.

   Öte yandan; gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri diğer ihtiyaçlar için yapılan harcamaları kapsayan yoksulluk sınırı ise 8.198 lira olarak hesaplanmıştır.

   Ayrıca bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti 3.073 lira olarak hesaplanmıştır.

   Bu rakamlara göre, Başkent Ankara’da 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken harcama bir önceki aya göre yüzde 1,39 oranla artış gösterdiği görülmektedir.

   GIDA FİYATLARINDA ARTIŞ NE KADAR OLDU?

   2020 yılının ilk 11 ayında fiyat artışı yüzde 16,37 olurken, gıda enflasyonundaki artış ise 12 ay itibarıyla yüzde 19,68 olmuştur. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 15,47 olarak hesaplanmıştır.

   Bu rakamlar enflasyonun TÜİK verileriyle uyumlu olmadığını çarşı ve pazarlardaki enflasyonun çok daha fazla olduğunu göstermiştir.

   EN FAZLA FİYAT ARTIŞI HANGİ ÜRÜNDE OLDU?

   Kasım ayında Ekim ayına göre, süt ve yoğur fiyatları aynı kalırken peynir ürünlerindeki artış marketlere göre değişiklik göstermektedir.

   Kasım ayında kıyma ve kuşbaşı fiyatları değişmezken, tavuk fiyatlarında yüzde 13,90 artış gözlenmiştir. Sakatat piyasasında dana ciğeri fiyatları artışta rekora koşarken neredeyse kırmızı kuşbaşı ete denk gelmeye başladı.

   Balık fiyatları, Ekim ayına göre pek fazla bir değişiklik göstermezken, düşüşü beklenen hamsi, istavrit gibi birçok balık fiyatlarında beklenen düşüş gerçekleşmedi.

   Yumurta fiyatlarında ise bir değişme olmazken sadece 1 kuruşluk düşüş oldu.

   BAKLİYAT FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM NASIL OLDU?

   Bakliyat fiyatlarında Kasım ayında gözle görülür şekilde artış yaşandı. Yeşil mercimek, nohut ve barbunyada artış yaşandığı gözlenirken, diğer bakliyat ürünlerinde pek fazla değişim yaşanmadı. Geçtik haftalarda farklı sebeplerle kısa süreli piyasaya sürülemeyen kuru fasulye yapılan zamla birlikte yeniden raflarda yerini aldığı gözlemlendi.

   Kasım ayında pirinç, bulgur ve irmik fiyatlarında da artış yaşandığı da gözlerden kaçmadı.

   YEŞİL SEBZE VE MEYVE FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİM NASIL OLDU?

   Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre, sebze ve meyve fiyatlarındaki harcama kilogram başına ortalama yüzde 6,71 olduğu görüldü. Ekim ayında 7,45 olarak hesaplanan ortalama meyve fiyatı Kasım ayında 6,77 olarak gerçekleşti. Ekim ayında 6,48 lira olarak hesaplanan sebze fiyatları Kasım ayında 6,68 olarak hesaplanmıştır.

   Tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatlarında bir değişim gözlemlenmez, siyah ve yeşil zeytin fiyatlarında da bir değişim gözlemlenmedi.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.