Maske takmama cezasına nasıl itiraz edilir?

   08.12.2020
   Maske takmama cezasına nasıl itiraz edilir?

   Yaz aylarında pandemi de normalleşme süreciyle birlikte halk tedbirlere yeterince riayet etmedi. Gerekli tedbirlerle neredeyse bitme noktasına gelen koronavirüs salgını normalleşmeyle birlikte tekrar tırmanışa geçti. Bu gün itibarıyla en yüksek ölüm, vaka ve ağır hasta sayısına ulaşıldı.

   Koronavirüsün tavan yaptığı bu günlerde devlet tekrar sıkı önlemleri masaya yatırdı. Maskesiz sokağa çıkma yasağı, işlek cadde ve meydanlarda sigara içme yasağı, kafe, lokanta ve eğlence merkezlerinde yeme içme yasağı gibi bir dizi önlemleri hayata geçirdi. Bununla birlikte 65 yaş üstü vatandaşlarla 20 yaş altı gençlere günün belirli saatlerinde sokağa çıkma izni verildi. Yasaklara uymayan vatandaşlara ise cezai yaptırım uygulanıyor. Pek çok vatandaş da farklı birçok nedenlerle bu cezalara karşı çıkıyor. Peki, maske takmama cezası ne kadar? Maske takmama cezasına nasıl itiraz edilir? Maske takmama cezası nasıl sorgulanır? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   Pandemi sürecinde normalleşme adımlarıyla birlikte alınan tedbirler de gevşetildi. Hayatın normale dönmesine yönelik adımlar halk tarafından dikkate alınmayarak virüse karşı alınan tedbirlere uymamaya başladı. Bu da vaka, hasta ve ölüm sayılarında artışa neden oldu. Devlet yetkilileri kötü gidişe dur demek ve virüsün yayılmasını yeniden kontrol altına almak için çeşitli tedbirleri hayata geçirdi. Hayata geçirilen kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderildi. Genelgeye göre; maskesiz sokağa çıkma, işlek cadde ve meydanlarda sigara içme, lokanta ve benzeri yerlerde yeme içme, eğlence merkezlerinde partiler düzenleme, 65 yaş üstü vatandaşlarla 20 yaş altı gençlerin günün belli saatleri dışında dışarı çıkması gibi konularda yasaklar getirildi. Vatandaşların bu konulardan en dikkat etmediği husus da maske takma alışkanlığı kazanamamış olmaları. Tedbirlere uymadığı için ceza kesilen vatandaşlar da nereye itiraz edeceklerini, ceza ödemelerinde indirim olup olmadığını ve cezalarını nereden sorgulayabileceklerini araştırıyor. Şimdi bu konuların detaylarına bakalım.

   MASKE TAKMAMA YASAĞI HANGİ İLLERDE VAR?

   Maske takmama yasağı, pandeminin ilk dönemlerinde nüfusu yoğun ve vaka sayısının fazla olduğu illerde uygulanıyordu. Alınan tedbirlerle koronavirüsün yayılması azaltılmış ve kontrol altına alınmıştı. Normalleşme süreciyle birlikte halk tedbirleri elden bıraktı ve temek olan maske takma, sosyal mesafe kuralına uyma ve hijyene gereken önemi vermedi. Bu da virüsün tekrar tırmanışa geçmesine ve tüm illere yayılarak tavan yapmasına neden oldu. Hal böyle olunca devlet yetkilileri yeni bir tedbir kararıyla tüm illerde maskesiz dışarı çıkma yasağı getirdi. Artık Türkiye genelinde 81 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Maskesiz sokağa çıkanlara ise idari para cezası kesiliyor.

   MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

   İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valisine gönderdiği genelge kapsamında maskesiz sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 900 lira idari para cezası uygulanmaktadır. Yasak 81 ilde geçerli olup gerekli denetlemeler Polis, Jandarma, Bekçi ve Zabıta ekipleri tarafından yapılmaktadır. Kesilen idari para cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ve e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.

   MASKE CEZASINA İTİRAZ NEREYE YAPILIR?

   Polis, Jandarma, Bekçi veya Zabıta ekiplerinin yaptığı denetimlerde yasağa uymayan vatandaşlara kesilen cezalar için, vatandaşın itiraz hakkı bulunuyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağını ihlalden dolayı ceza yazılan vatandaşlar, cezaya itirazlarını 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi’ne yapmaları gerekmektedir. Ceza yazıldığı andan itibaren 15 gün içerisinde itiraz etmemiş olan vatandaşların daha sonraki itirazları kabul edilmez ve cezanın ödenmesi şarttır. Cezaya itiraz edecek olan vatandaşların bu 15 günlük süreye dikkat etmeleri gerekmektedir.

   MASKE TAKMAMA CESAZI NASIL SORGULANIR?

   Maske takmama yasağına uymadığı için kesilen cezaların sorgulaması e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-devlet sayfasına giriş yapmak için PTT şubelerinden şifre almak gerekir. Şifreyle birlikte e-devlet uygulamasına giriş yapılır ve ilgili bölümden ceza bilgilerine ulaşılabilir. Sorgulanabilecek bir diğer yer de Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası ya da bağlı bulunulan Vergi Dairesi sitesidir.

   MASKE TAKMAMA CEZASI NEREYE ÖDENİR?

   Maske takmama yasağı dolayısıyla uygulanan para cezaları, herhangi bir vergi dairesinden nakit, banka kartı veya kredi kartı ile ödenebilmektedir. Ayrıca kesilen cezaların ilk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim uygulanmaktadır. Yani 900 liralık ceza ilk 15 gün içerisinde ödenirse 675 lira olarak ödenebilmektedir.

   MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU OLAN YERLER NERELER?

   Pnademi süreciyle birlikte getirilen maske takma zorunluluğu, son dönemlerde tüm illerde uygulanmaktadır. Maskesiz sokağa çıkmak yasaktır ve uymayanlara cezai işlem yapılmaktadır. Ancak maske takma zorunluluğunda dikkat edilmesi gereken en önemli yerler de aşağıdaki gibidir:

   • İl, ilçe işlek cadde ve meydanlar,
   • Her türlü toplu taşıma araçları,
   • Kamuya açık parklar,
   • Sahiller,
   • İş yerleri,
   • Düğün salonları,
   • Fabrikalar,
   • Kafe ve lokantalar,
   • Berberler,
   • Mağazalar,
   • AVM’ler,
   • Çay bahçeleri,
   • Kısaca toplu olarak bulunulabilecek her yerde maske takma zorunluluğuna daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.