Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

   04.12.2020
   Konut kredisinde hayat sigortası zorunlu mu?

   Ev sahibi olmak isten milyonlarca vatandaş, hayalindeki eve sahip olabilmek için banka kredilerine başvuruyor. Malum olduğu üzere ev fiyatları dudak uçuklatacak seviyelerde. Bu kadar para maalesef nakit olarak bir araya getirilememektedir. Bu nedenle bankalardan uygun faiz oranlı konut kredileri tercih ediliyor.

   Bankalar, konut kredisi verirken vatandaşlara birçok şart koşuyorlar. Bu şartların sağlanması durumunda ancak kredi kullandırıyorlar. Konutun ipotek ettirilmesi, sabit gelirin olması, kredi notunun yüksek olması gibi şartlar olmazsa olmaz şartlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte kredi kullandırılırken hayat sigortası yaptırma da talep edilmektedir. Peki, hayat sigortası nedir? Konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu mu? Hayat sigortası yaş sınırı var mı? Konuya dair detaylar haberimizde…

   HAYAT SİGORTASI NEDİR?

   Hayat sigortası, bireylerin başına beklenmedik bir olay gelmesi durumunda kendilerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri güvence altına almaya yarayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta hem hayat güvencesi olarak hem de birikim yapmaya olanak saplayan bir sigorta türüdür. Sigorta şirketlerine belli bir prim karşılığında poliçede belirtilen süre içerisinde ölüm, işsizlik, hastalık gibi olumsuz durumlara karşı sigortalı olan kişiye veya yakınlarına sigorta bedelinin ödenmesi üzerine kurulu bir sigortadır. Poliçede belirtilen süre içerisinde bireyin başına herhangi bir ölüm, hastalık veya başka olumsuzlukların gelmemesi durumunda da birikim yapma imkanı sunmaktadır. Artık bankalar da konut kredisi kullandırırken hayat sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Sigorta şirketi, kredi kullanan kişinin ölmesi durumunda, öldüğü tarihten itibaren tüm borcunu faizi ile karşılamaktadır. Bu zorunluluk her banka için geçerli olmamakla birlikte, vatandaşlar uyarılarak sigortaya yönlendirilmektedir.

   KONUT KREDİSİNDE HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?

   Konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırılması hukuken veya kanunen zorunlu değildir. Konut kredisi kullanacak olan kişinin isteğine bağlıdır. Ancak, bazı bankalar konut kredisi kullandırırken hayat sigortası yapılması şartını sunmaktadır. Kredi kullanacak olan bireyler de bu duruma göre pozisyon alacaklardır. Uzmanlar da zorunlu olmamakla birlikte hayat sigortasının yaptırılması tüketici açısından olumlu olacağını belirtiyor. Çünkü kredi ödemesi boyunca başına herhangi bir olumsuzluk gelmesi durumunda borcunu sigorta karşılayacaktır. Kredi kullanan kişi, sigorta şirketi seçimini kendisi yapabilmektedir veya bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketiyle de yapabilir. Burada da bir zorunluluk yoktur. Sigorta primlerinin belirlenmesi de konutun özelliklerine, bulunulan yere ve kişinin sağlık ve yaş durumuna göre değişiklik gösterir.

   KREDİ VE HAYAT SİGORTASI YAŞ SINIRI NEDİR?

   Bankalardan kredi kullanmak ve hayat sigortası yaptırmanın yaş olarak alt sınırı 18’dir. Yani 18 yaşından küçük olanlar kredi çekemezler ve krediye bağlı olarak hayat sigortası yaptıramazlar. Kredi kullandırma ve krediye bağlı hayat sigortası yapma yaş üst sınırı da banka ve sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar 65 yaş üstü vatandaşlara kredi vermezken, bazı bankalar da bunu 70 yaşına kadar uzatabilmektedir. Sigorta şirketleri de yine 65 ile 70 yaş üzerine hayat sigortası yapmamaktadır. Yapacak olsa dahi primleri yüksek tutmakta ve sağlık raporu da talep etmektedir. Burada bilinmesi gereken diğer bir husus da bankalar 70 yaş üzerine kredi vermez diye kesin bir durum söz konusu değildir. İpotek gösterme veya kefil gösterme gibi durumlarda bankalar kredi vermektedir.

   KONUT KREDİSİ HAYAT SİGORTASINDAN CAYMA HAKKI VAR MI?

   Konut kredisi kullanıp Hayat Sigortası yaptıran kişinin cayma hakkı vardır. Ancak cayma hakkını neden kullanmak istediğini sigorta şirketine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Kredi kullanan kişinin cayma hakkıyla birlikte sigorta şirketini değiştirme hakkı da vardır. Sigorta şirketini değiştirmek için bireyin kendi isteği dışında banka tarafından hayat sigortası yapılmış olması ve toplam borca yansıtılmış olması gerekir. Bu durumda cayma ve sigorta şirketini değiştirme hakkı için yapılması gereken, yazılı bir dilekçeyle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurulmasıdır. Tüketicinin bilgisi dahilinde yapılan sigortanın iptali için de prim ödemelerini gösteren belgelerle birlikte sigorta şirketine başvuruda bulunulmalı ve imzalanan sözleşmedeki şartlara göre iptal işlemi gerçekleştirilmelidir.

   KONUT KREDİSİ HAYAT SİGORTASI HER YIL YENİLENİR Mİ?

   Konut kredilerinde hayat sigortası yaptırılma zorunluluğunun olmadığını yukarıda söylemiştik. Ancak buna rağmen isteğe bağlı olarak hayat sigortası yaptırıldıysa ve kredi sözleşmesinde otomatik yenilenir diye bir madde yoksa sigortanın geçerliliği bir yıldır ve her yıl sonunda yine isteğe bağlı olarak yenilenebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.