Çiftçilerin borç erteleme hakları nelerdir?

   04.12.2020
   Çiftçilerin borç erteleme hakları nelerdir?

   Çiftçilikle uğraşan vatandaşlar çeşitli ihtiyaçlarından dolayı tarımsal kredi kullanmaktadırlar. Bu krediler de genellikle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden çekilmektedir.

   Koronavirüsle mücadele, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik gibi birçok nedenle çekilen kredilerin geri ödenmesinde sıkıntı yaşanmaktadır. Ayrıca olumsuz iklim şartları, doğal afetler ve yangın gibi sebepler dolayısıyla da mahsul elde edemeyen çiftçiler borçlarını ödemekte zorlanıyorlar. Çiftçiler bu durum karşısında borçlarını nasıl erteleyebileceklerinin yollarını arıyorlar. Peki, çiftçilerin borç erteleme hakkı var mı? Varsa borç erteleme hakkını veren sebepler nelerdir? Borç erteleme süresi ne kadardır? Borç ertelemenin kanuni dayanağı nedir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   BORÇ ERTELEMENİN KANUNİ DAYANAĞI NEDİR?

   Çiftçilerin borçlarının ertelenmesi bazı durumlarda mümkün olmaktadır. çiftçilerin borçlarının ertelenmesi için zaman zaman Bakanlar Kurulu karar almaktadır. Alınan Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanının onayından geçer ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer. Bu bazen de TBMM’de çıkartılan kanunlarla mümkün olabilmektedir. Buna örnek verecek olursak; 17 Kasım 2020 tarihli itibarıyla Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması” ile ilgili kanun diyebiliriz. Bu kanuna göre; vergi, prim, idari para cezaları ve başka birçok alanda devlet alacaklarının yeniden yapılandırılması kararı alındı. Çıkartılan bu kanuna tarımsal krediler de dahil edilmiştir.

   Çiftçilerin borç ertelemesinin kanuni dayanağı ise; 2018/11983 sayılı Bakanlar Kurulu kararıdır. Bu kararda: “Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dair ekli kararın yürürlüğe konulması, Başbakan Yardımcılığı’nın (Hazine Müsteşarlığı) 14/6/2018tarihli ve 16512 sayılı yazısı üzerine, 15/11/200 tarihli ve 4603 sayılı kanunun 3’üncü maddesi ile 27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı kanunun 1’inci maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 20/6/2018 tarihinde kararlaştırılmıştır.” denilmektedir.

   BORÇ ERTELENMESİNE SEBEBİYET VEREN ETMENLER NELERDİR?

   Çiftçi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenebilmesi için, çiftçilik işleminin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleştiriliyor olması gerekir. Ayrıca çiftçilik faaliyetlerinin aşağıdaki nedenlerden dolayı zarar görmüş olması gerekmektedir.

   • Deprem,
   • Şiddetli esen rüzgar sonucu zarar görme,
   • Aşırı yağmur yağışı,
   • Aşırı kar yağışı,
   • Dolu yağışı,
   • Kırağı,
   • Yıldırım düşmesi,
   • Çığ düşmesi,
   • Güneş dolayısıyla oluşan yanıklar,
   • Hortum,
   • Don olayları gibi doğal afetlere maruz kalınması durumunda borç ertelemesi mümkündür.
   • Borç ertelemeden yararlanabilmek için de Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olma zorunluluğu vardır.

   KREDİ BORÇLARININ ERTELENMESİ İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLER?

   Afetzede çiftçiler, düşük faizli kredi borçlarının ertelenebilmesi için Ziraat Bankası’na ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunması gerekir. Borç ertelemesi başvurusunda bulunmak için de Hasar Tespit Komisyonu’nun zararın oluştuğuna dair rapor hazırlaması gerekmektedir. Çiftçilerin, komisyonun tespit kararından sonra en geç 1 ay içerisinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine yazılı olarak başvuruda bulunması gerekir. Ertelenecek kredi borçlarına yüzde 3 faiz ödenmesi kararlaştırılmaktadır. Borçlar vadesi geldiğinde taksitli olarak ödenebilir.

   HASAR TESPİT KOMİSYONU İŞLEYİŞİ NASILDIR?

   Hasar Tespit Komisyonu, İllerde Valilerin veya Valilerin tayin edeceği yardımcıları nezdinde toplanmak üzere; Tarım ve Orman İl Müdürü, Tarım ve Orman Bakanlığı Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü, Defterdarlığın görevlendireceği memur ve Ziraat Odası Başkanından oluşmaktadır. Hasarla ilgili konuya dair bilgi sahibi olan bilirkişiler de dahil edilmektedir.

   Hasar Tespit Komisyonu, İlçelerde Kaymakam ya da yerine tayin edeceği bir kişi nezdinde toplanmak üzere; Bakanlık tarafından atanan konuya dair bilgi sahibi olan personel, Mal Müdürü, Tarım Kredi Kooperatifi Temsilcisi, Ziraat Odası Başkanı ve İlgili Mahallenin Muhrarları gibi üyelerden oluşur.

   Oluşturulan komisyonlarda alınacak kararlar oy çokluğu ile alınır. Oyların eşitliği durumunda komisyon başkanının vereceği karar geçerli sayılır. Komisyon hasar belirlemeye dair bilgi sahibi farklı kurumlardan uzman görüşü alabilir. Bu uzmanların oy hakkı yoktur. Sadece bilgi verir.

   Borç erteleme kararı alınabilmesi için yapılacak hasar tespit çalışmalarında hasarın en az yüzde 30 oranında olması gerekmektedir. Komisyonun kararı sonrası borç ertelemesi kararı verilen çiftçilerin en geç 1 ay içerisinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunması gerekiyor. Bu işlemden sonra borçlar en az 1 yıl süre ile ertelenecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.