IBAN’sız para gönderme nasıl yapılır?

   03.12.2020
   IBAN’sız para gönderme nasıl yapılır?

   Bankalar üzerinden yapılan para transferlerinde talep edilen IBAN ile gönderme veya Hesap ile gönderme seçeneklerinde pek çok insan zorluk yaşamaktadır. Bu zorluğun aşılması için Vakıfbank ve Vakıf Katılım vatandaşlara kolaylık sağlıyor.

   Bireysel Mobil Bankacılık ara yüzlerini yenileyerek tek tıkla tüm işlemlere kolay ulaşmayı sağlayan Vakıfbank ve Vakıf Katılım artık IBANSIZ para göndermeyi müşterilerinin hizmetine sunuyor. Bu kapsamda KOLAS diye isimlendirilen Kolay Adres Sistemi devreye sokuldu. Peki, IBAN’sız para gönderme nasıl yapılacak? Kolay Adres Sistemi nedir? KOLAS’ın vatandaşlara sağladığı kolaylık nedir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş konuya dair yaptığı açıklamada, Kolay Adres Sistemi’ni (KOLAS) dijital kanallarda devreye aldıklarını, yakın gelecekte de FAST ve daha sonra TR Karekod ile ödeme altyapısını devreye alarak nakitsiz bir toplum düzenine geçeceklerini söyledi.

   Vakıf Katılım, müşterilerinin yurtiçi para transferlerini haftanın yedi günü 24 saat yapabilmelerine olanak sağlayacak olan FAST sistemini de 18 Aralık 2020 tarihi itibarıyla kademeli olarak devreye sokuyor. Bu sayede para transferleri için mesai saatlerinin başlanması beklenmeyecek.

   Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih de konuya dair yaptığı açıklamada, sistemde yaptıkları güncellemeyle birlikte KOLAS uygulamasının IOS ve Android işletim sistemlerine uygun hale getirildiğini ve bankanın mobil uygulaması üzerinden tüm işlemlere tek dokunuşla ulaşılabileceğini söyledi.

   KOLAY ADRES SİSTEMİ (KOLAS) NEDİR?

   Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen kişisel bilgilerin özel bir hesaba tanımlanarak kolay para gönderme sistemine KOLAS ismi verilmiştir. Kolay Adres Sistemi, banka müşterilerinin para gönderme ve diğer mobil işlemlerini hızla gerçekleştirebileceği bir sistem olarak hizmete girecek.

    

   IBAN’SIZ PARA GÖNDERME NASIL YAPILACAK?

   Vakıfbank ile Vakıf Katılım’ın hayata geçirdiği IBAN’sız para gönderme sistemine göre, IBAN yerine cep telefonu, T.C. Kimlik no, vergi kimlik numarası, yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası kullanılarak para transferi gerçekleştirilecek.

    

   KOLAS VE FAST İLE FARKLI BANKALARA PARA TRANFERİ YAPILACAK

   KOLAS VE FAST sistemine dair açıklamalarda bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, KOLAF ve FAST sisteminin bankacılık alanındaki ödeme alışkınlıklarını önemli ölçüde değiştireceğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti. Genel Müdür Göktaş, hem müşterilerini daha mutlu edecek hem de çalışma verimliliğini üst noktalara taşıyacak ürün ve hizmetler sunma hedefiyle faaliyet gösterdiklerinin altını çizerek bu vizyon doğrultusunda KOLAS sistemini dijital kanallarda devreye aldıklarını belirtti. Yakın gelecekte ise FAST sistemi ile TR Karekod uygulamalarını devreye sokacaklarını belirten Göktaş, bu sistemlerle nakitsiz dönemin öncüsü olacaklarını söyledi.

   KOLAS ve FAST sistemi ile banka müşterileri hızla günün her saatinde yurt içi bankalara para transferi yapabilecekler. Bu sistemde IBAN girme zorunluluğunu veya IBAN girişi yaparken yaşanan tüm sıkıntılar da ortadan kalkıyor.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.