Borç yapılandırmasında indirim olacak mı?

   01.12.2020
   Borç yapılandırmasında indirim olacak mı?

   Geçtiğimiz haftalarda TBMM’de görüşülen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren borç yapılandırması başvuruları başladı.

   Kamu alacaklarının da yeniden yapılandırıldığı bu düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların artık vergi dairelerine de gitmesine gerek yok. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden tüm vatandaşlar 7 gün 24 saat yararlanabilecek. Başvurular bu sistem üzerinden online yapılabilecek. Ayrıca kredi kartıyla ödeme kolaylığı da var. Peki, online başvurular hangi siteden olacak? E-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor mu? Ödemeler nasıl yapılacak ve ödemelerde indirim olacak mı? Konuya dair detaylar haberimizde…

   Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB),  kamu alacaklarına dair yeniden yapılandırılan borçların tahsilatı için yeni bir yol geliştirdi. Koronavirüs salgını dolayısıyla vergi dairelerinde yoğunluk oluşmaması için İnterakfit Vergi Dairesi üzerinden başvurular alınabilecek. Böylece hem vatandaşların sağlığı tehlikeye atılmamış olacak hem de vergi dairelerinde yoğunluk oluşmayacak. Şimdi yapılandırma başvuruları ve ödemeler nasıl yapılacak ona bakalım.

    

   ONLİNE BAŞVURULAR HANGİ ADRESTEN YAPILACAK?

   Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” kapsamında yer alan mükelleflerin başvuru yapacakları imkanları genişletme kararı aldı. Buna göre, borç yapılandırması yapacak mükelleflerin vergi dairelerine gitmesine gerek olmayacak. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Başvuru için www.ivd.gib.gov.tr adresi kullanılacak.

    

   E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

   İnteraktif Vergi Dairesi yerine e-devlet üzerinden başvuru yapmayı düşünen vatandaşlar, buradan da başvuru yapabilecekler. www.ivd.gib.gov.tr İnteraktif Vergi Dairesi başvuru adresine e-devlet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Başvurucunun yapması gereken bir e-devlet şifresi alarak sisteme giriş yapmasıdır.

    

   ONLİNE BAŞVURULAR HANGİ SAATLERDE YAPILABİLECEK?

   Vergi yapılandırmasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını evlerinden veya ofislerinden, bilgisayar ya da akıllı cep telefonları aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilecek. Başvurular haftanın 7 günü 24 olarak yapılabilecek.

    

   ÖDEMELER NASIL OLACAK?

   Borç yapılandırmasından yararlanacak olan mükellefler, ödemelerini yine online olarak bu sistem üzerinden yapabilecekler. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapılan başvurulara bir ödeme planı çıkartılacak. Ödemeler bu plana göre peşin ya da taksitle anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla yapılabilecek. Kredi kartı olmayan vatandaşlar ödemelerini normal vergi dairesi üzerinden yapabilecek.

    

   BU SİSTEMDE ESKİ BORÇLAR ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

   Yapılandırmadan yararlanan mükellefler, vadesi geçmiş olan vergi borçlarını İnteraktif Vergi Dairesi sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilecekler.

    

   KİMLERİN VERGİ DAİRESİNE GİTMESİ ZORUNLUDUR?

   Yapılandırmaya konu olan borçlarla ilgili açılmış herhangi bir dava olması durumunda, bağlı bulunulan vergi dairesine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular yazılı dilekçe ile yapılmalıdır.

    

   BORÇ YAPILANDIRMASI HANGİ TARİHLERİ KAPSIYOR?

   Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren borç yapılandırması düzenlemesi, 31 Ağustos 2020 tarihi öncesine ait borçlarla 17 Kasım 2020 Tarihi itibarıyla kesinleşen borçları kapsamaktadır. Bu tarihlerden sonra oluşacak borçları kapsamamaktadır.

    

   YAPILANDIRMAYA SON BAŞVURU NE ZAMAN?

   Borç yapılandırması imkanından yararlanılabilmesi için başvuruların en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Yani 2020 yılı içerisinde başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

    

   BORÇ ÖDEMELERİNDE İNDİRİM OLACAK MI?

   Mükelleflerin yapılandırdıkları borçları, 1 Şubat 2021 tarihine kadar peşin olarak ödemesi durumunda, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında; trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarında ise yüzde 25 oranında indirim sağlanacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.