Seyyar satıcılık yapmak için nereye başvurulur?

   01.12.2020
   Seyyar satıcılık yapmak için nereye başvurulur?

   Ülkemizde çalışmak isteyen bireyler için yüzlerce iş kolu bulunmaktadır. Bunlardan biri de seyyar satıcılık yapmak. Farklı sebeplerden dolayı farklı kesimler tarafından tercih edilen bir iş koludur. Belirli bir alanda dükkanı olmayan sokaklarda gezerek ya da belirli noktalarda bekleyerek satış yapılan bir iş türüdür.

   Tüketicilerin ilgisine göre belirli noktalara giderek satış yapan işletmeciler için kullanılan seyyar satıcılık, ülkemizde veya dünyada milyonlarca insan tarafından tercih edilmekte ve yine milyonlarca insan buradan geçimini sağlamaktadır. Satışı yapılan ürünler bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan seyyar satıcılık, diğer iş kollarına göre çok daha meşakkatlidir. Peki, seyyar satıcılık için nereye başvuruda bulunmak gerekir? Kimler seyyar satıcılık yapabilir? Seyyar satıcılık ne kadar kazandırır? Seyyar satıcılık için istenen belgeler nelerdir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   SEYYAR SATICI KİME DENİR? SEYYAT SATICILIK NE DEMEKTİR?

   Sabit bir dükkanı olmayan, mahallelerde, caddelerde ve sokaklarda gezerek ya da belirli noktalarda sabit konumda mal veya hizmet satan kişilere seyyar satıcı denir. Bu satıcılar genellikle bağırarak müşteri çekmeye çalışırlar ve seslerini bağırarak duyururlar. Belli noktalarda yerini değiştirmeden yıllarca satış yapan kişilere de sokak satıcısı denmektedir. Seyyar satıcılara örnek olarak süt mısır, bardak mısır, kestane, dondurma, oyuncak veya bunun gibi farklı ürünleri satanlara örnek verebiliriz.

   Seyyar satıcılık ise, bu işi yani seyyar satıcılık işinin meslek haline getirilmesine denmektedir. Öyle ki pek çok vatandaş uzun yıllar bu işten geçimini sağlamakta ve isteğe bağlı emekliliği de bu yolla sağlamaktadır.

   KİMLER SEYYAR SATICILIK YAPABİLİR?

   Seyyar satıcılığın diğer iş kollarından daha zor ve daha fedakarlık gerektiren bir iş kolu olduğunu yukarıda söylemiştik. Tüm zorlukları göze alarak bu işi yapabileceğine inanan herkes seyyar satıcılık yapabilmektedir. Burada önemli olan bu işi yapmaya karar vermek ve hangi ürünlerin nerelerde satılacağının analizini iyi yapmaktır. Seyyar satıcılık genellikle ek iş olarak yapılıyormuş gibi görünse de binlerce vatandaş bu işi meslek haline getirmiş ve geçimini buradan sağlamaktadır. Genellikle erkeklerin yaptığı bir iş kolu olarak ön plana çıksa da pek çok bayan bu işten geçimini sağlamaktadır. Özellikle bayanlara yönelik satışı gerçekleştirilen ürünlerin satıcısını bayanlar oluşturmaktadır. Bu da onlara önemli avantajlar sağlamaktadır.

   SEYYAR SATICILAR HANGİ ÜRÜNLERİ SATARLAR?

   Seyyar satıcılığa yönelik binlerce ürün bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; oyuncaklar, mevsimlik ve özel günlere göre tercih edilebilecek ürünler, bere, eldiven, çorap gibi çeşitli giyim eşyaları, mısır, kestane, pamuk şeker, patlamış ya da kazan mısırı, dondurma, sıcak ve soğuk içecekler, nohut pilav, midye gibi farklı binlerce ürün seyyar satıcılıkta kullanılabilir. Ancak satılmak istenen ürünleri belirleyen belli başlı kriterler vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi sahip olunan sermayedir. Seyyar satıcılık yapmak isteyen bireyler, sermayesine göre küçük veya daha büyük parça ürünler satarak işe başlayabilir. Bir diğer önemli etken bulunulan bölgenin ihtiyaç ve kültürüne göre ürün seçiminin yapılması gerekir. Örneğin, midye için seyyar satıcılık yapılacaksa bunun için daha çok sahil kesimlerinde yer alan şehirler tercih edilmelidir. Denize kenarı olmayan küçük Anadolu kasabalarında midye pek de uygun bir satış ürünü olmayabilir.

   SEYYAR SATICILIKTAN NE KADAR PARA KAZANILIR?

   Her iş kolunda olduğu gibi seyyar satıcılıktan ne kadar para kazanılacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Seyyar satıcılıkta para kazanmayı etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki satış yapılacak yerin insan yoğunluğudur. Ne kadar çok insan hareketliliği varsa satış yapma olasılığı o kadar artmaktadır. Diğer bir etken nerede hangi ürünün tercih edilebileceğinin iyi analiz edilmesi gerekir. Örnek verecek olursak yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu yerlerde çocuklar için oyuncak satmak mantıklı olmayacaktır. Bir diğer önemli husus da satışı yapılacak ürünlerin kar marjının yüksek olup olmaması durumudur. Örneğin, el açması ve poğaça gibi el yapımı ürünlerin evde ya da çok uygun şartlarda fırınlarda yapılıp sokakta belli bir sınırın üstünde satmak oldukça karlı bir satış yöntemidir. Bunun gibi değişik faktörler kazanç durumunu etkilemektedir. Buna göre, genel anlamda seyyar satıcılar ortalama en az 4.000 veya 5.000 liradan yerine göre 15.000 liraya kadar kazanç elde edebiliyorlar.

   SEYYAR SATICILIK İÇİN TALEP EDİLEN BELGELER NELERDİR?

   Seyyar satıcılık yapmak için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin zabıta amirliğine bir dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru evrakında yapılmak istenen işin özellikleri ve nerede yapılacağı gibi konular detaylıca belirtilmelidir. Belediyeler arasında ve satılacak ürünlere göre farklı belgeler talep edilebilmektedir. Ancak genellikle aşağıdaki belgeler talep edilir.

   • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geliri olmadığına dair belge,
   • Kimlik fotokopisi,
   • Bulaşıcı hastalık olmadığına dair doktor raporu,
   • Gıda sicil belgesi,
   • Gıda üretim izin belgesi gibi belgeler talep edilmektedir.

   İZİNSİZ SEYYAR SATICILIK YAPMANIN CESAZI NEDİR?

   Belediyelerden izin almadan seyyar satıcılık yapanlara para cezası uygulanmaktadır. Seyyar satıcılar, belediyeden altıkları izin belgesi dahilinde satıcılık yapmalıdır. İznin dışında bir yerde veya iznin dışında bir ürün satışında ceza kaçınılmak olacaktır. Cezalar zabıta amirliği emrindeki zabıta memurları tarafından yazılmaktadır. Ceza tutarları satışı yapılan ürünlere göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 83 liradır.

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.