Koronavirüs’te yeni tedbirler neler?

   30.11.2020
   Koronavirüs’te yeni tedbirler neler?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2020 kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına karşı alınan yeni tedbirleri duyurdu. Peki koronavirüs vakalarının hızla artışının ardından alınan yeni tedbirler neler? Sokağa çıkma yasağı kaçta başlayacak? İşte yeni tedbirlere yönelik detaylar…

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında bir takım yeni tedbirler alınacağını duyurmuştu. Bugün sona eren kabine toplantısının ardından kamera karşısına geçen Erdoğan, yeni tedbirleri ilan etti.

   Vaka sayılarının 30 bine dayanması ile birlikte salgının olumsuz etkilerini en aza indirgemek amacı ile bir takım tedbirler alındığını, bu tedbirlere en üst seviye uyulmasının aşı gelene kadar iyi sonuç alınacağını bildirdi. Önümüzdeki bahar aylarının gelmesi ile birlikte küresel salgının geride kalacağını umut ettiklerini bildirdi.

   AŞI ÜCRETSİZ

   Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 50 milyon doz aşının siparişini verdiklerini bildiren Erdoğan, önümüzdeki aydan itibaren aşının uygulanmasının başlayacağını bildirdi. Aşı uygulaması için vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ifade etti.

   YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

   • Hafta içi her gün akşam saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma yasağının uygulanacak
   • Bu sokağa çıkma yasağı hafta sonu ise Cuma akşamı 21:00’da başlayacak olup Pazartesi sabah 05:00’a kadar kesintisiz olarak devam edecek. Yani hafta sonu iki gün boyunca vatandaşlar evlerinde kalmış olacaklar.
   • Kapsam dışında olan sektörler ise üretim, lojistik, sağlık, tedarik, tarım ve orman olarak belirlendi.
   • Restorantlar paket servisin dışında herhangi bir hizmet vermeyecek olup, hafta sonu kısıtlamasının da belirlenen saatlerde dışında olacaktır. Restoranlarla birlikte marketler, bakkallar, kasap ve manav gibi işletmeler de hafta sonu yasağının dışında olacaklar. Ancak belirlenen süreler içerisinde hizmet vermeye devam edecekler.
   • 20 yaş altı ile birlikte 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanması yasaklandı.
   • Bu süreçte ana sınıfları ile birlikte benzeri eğitim kurumlarının da faaliyetlerine kısa süreliğine ara verilmiş oldu.
   • Virüs salgınında tehdit geçene kadar misafir kabulüne belli süre yasak getirildi. Misafir kabul eden ve misafir olarak giden kişiler para cezası uygulanacak.
   • Düğünlerde ve cenaze namazlarında yakınlarda dahil olmak üzere 30 kişiyi geçmeyecek.
   • AVM’lerde giriş için HES kodu istenecek.

    

   Bu uygulamaların hepsine 1 Aralık 2020 Salı günü itibari ile geçilmiş olacak. Yani ilk hafta içi sokağa çıkma yasağına yarın 21:00 itibari ile geçilmiş olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.