Altın hesabı nedir? Altın hesabı nasıl açılır?

   24.11.2020
   Altın hesabı nedir? Altın hesabı nasıl açılır?

   Türkiye’de yatırım yapmak isteyen bireyler, hangi alanda yatırım yapacağını ve hangi yatırım araçlarının daha güvenli olacağını araştırıyor. Malum olduğu üzere ekonomik krizle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde hiçbir yatırımcı parasını boşa harcamak ya da ölü yatırım yapmak istemiyor.

   Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güvenli liman olarak görülen altına madenine yatırım yapılmaktadır. Altın hesabı ülkemizde en çok tercih edilen mevduat ürünleri arasında yer alıyor ve almaya da devam edeceğe benziyor. Yatırımlarını altın hesabında değerlendirmek isteyen yatırımcılar için vadeli ve vadesiz olarak iki farklı mevduat türü bulunmaktadır. Dileyen kendisine uygun mevduat türünü seçebilmektedir? Peki, altın hesabı nedir? Altın hesabı nasıl açılır? Altın hesabı açılan bankalar hangileridir? Vadeli ve vadesiz altın hesabı nedir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   ALTIN HESABI NEDİR?

   Altın Hesabı, birikimlerini altında değerlendirmek isteyen yatırımcıların ellerinde bulundurdukları altınları bankalara yatırmasıyla veya bankalardan satın almasıyla oluşan bir mevduat hesabıdır.  Altın hesabı, çeyrek, gram, bilezik veya diğer takı türlerinin bankalara yatırılmasıyla oluşabileceği gibi anlık kur değerleri ekseninde para karşılığı da açılabilmektedir. Ülkemizde altın hesabı açılabileceği ve yatırımların buralarda değerlendirilebileceği pek çok banka mevcuttur. Bu bankalara aşağıda değineceğiz.

   ALTIN HESABI NASIL AÇILIR?

   Altın hesabı açmanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri hesap açmak istenen banka şubesine gidilerek direkt açılmasıdır. Diğeri ise yine hesap açılmak istenen bankanın müşteri olunur ya da mevcut müşterisi olunan bankanın mobil uygulaması veya internet bankacılığı üzerinden açılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise, hesap açılacak bankaların faiz oranları ve kar payı araştırmalarının yapılarak açılması yatırımcının faydasına olacaktır.

   BİLEZİK, ÇEYREK, GRAM VE TAKI ALTINLAR İÇİN HESAP NASIL AÇILIR?

   Özellikle evlilik sonrası takı ve ziynet altınlarının evde saklanması hırsızlık gibi risklere maruz kalmaktadır. Bu nedenle çiftler altınlarını bankalarda hem güvende tutmayı hem de burada değerlenmesini sağlamayı düşünmektedirler. Sahip olunan bilezik, yüzük veya çeyrek gibi altınlarla herhangi bir bankadan altın hesabı açtırılabilir. Bankaya götürülen altınlar banka eksperleri tarafından kontrol edilir ve altın hesabı açılır. Açılan hesaba bu altınlar yatırılır.

   VADELİ VE VADESİZ ALTIN HESABI NEDİR?

   Altın hesabının vadeli ve vadesiz olarak iki türü bulunmaktadır. Yatırımcılar kendilerine göre uygun olan hesap türünü seçerek yatırım yapabilirler.

   Vadeli altın hesabı, sözleşme imzalanan vade süresince hesaba yatırılan altınlardan belirli bir faiz oranı üzerinden kazanç sağlanan hesap türüdür. Vadeli altın hesabının diğer vadeli mevduat hesaplarından bir farkı vardır. O da hem piyasada yaşanan altın fiyat artışı durumunda kazanç sağlanmakta hem de bankaca belirlenen faiz üzerinden kazanç sağlanmaktadır.

   Vadesiz altın hesabı ile vergi ya da herhangi bir masraf ödenmeden altın alım satımı yapılan hesap türüdür. Bu hesap türünde gerçekleştirilecek olan işlemler fiziki altınla değil, altının değeri karşılığında para ile yapılır.

   ALTIN HESABI AÇAN BANKALAR HANGİLERİ?

   Türkiye’de hemen hemen tüm bankalar altın hesabı açmaktadır. Bununla beraber en çok altın hesabının açıldığı ve kullanıldığı bankalar aşağıdaki gibidir:

   • Ziraat Bankası,
   • Vakıfbank,
   • Halkbank,
   • Garanti Bankası,
   • İş Bankası,
   • Kuveyt Türk,
   • Yapı Kredi Bankası,

   EN AVANTAJLI ALTIN HESABI AÇAN BANKA HANGİSİ?

   En avantajlı altın hesabı açan banka açılacak altın hesabı türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunu belirlemek için ayrıca tüm bankaların vadeli ve vadesiz altın hesabı avantajları kontrol edilmelidir. Her bankanın kendine göre farklı avantajları ve farklı faiz oranları bulunmaktadır. Bu bilgilere bankaların şubelerine gidilerek sahip olunabileceği gibi bankaların internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden de ulaşılabilmektedir.

   GÜNCEL ALTIN FİYATLARI NEDİR?

   20 Kasım 2020 tarihi itibarıyla; 24 ayar gram altın alış fiyatı 461,06 lira iken satış fiyatı 461,16 liradır.

   22 ayar bilezik alış fiyatı 419050 lira iken satış fiyatı 421 liradır.

   Çeyrek altın 751 lira, cumhuriyet altını 3006 liradır. Reşat altın ise 3038 liradan işlem görmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.