Doğum sigortası nedir?

   24.11.2020
   Doğum sigortası nedir?

   Her kadın bir gün anne olmanın hayalini kurar. Anne adayı olduktan sonra da karşısına çıkabilecek engelleri aşmak ister. Ülkemiz şartlarında anne veya baba olmak isteyen bireyler artık iki kere düşünüyor.

   Ülkemizin ekonomik şartları anne ve baba adaylarını çocuk sahibi olursak yetiştirebilir miyiz düşüncesiyle endişeye sevk etmektedir. Bebeğin daha dünyaya gelmeden bile doğum kontrollerinin yapılması ve doğumun gerçekleşmesi esnasına kadar bir sürü masrafı olmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hem ekonomik yönden zor duruma düşmemek hem de hamilelik kontrollerini aksatmadan yapabilmek için doğum sigortası yaptırmaktadır. Peki, doğum sigortası nedir? Doğum sigortası ne zaman yaptırılmalıdır? Doğum sigortasının kapsamı nedir? Doğum sigortası tutarları ne kadardır? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   Hamile kalmak ve anne olmak isteyen veya hali hazırda hamile olan anne adayları, hamilelik sürecinde ve doğum esnasında tüm muayene, tetkik ve operasyonları tam teşekküllü hastanelerde güvence altında gerçekleştirmek istiyor. Bu nedenle kendine en uygun doğum sigortası olup olmadığını ve nasıl yararlanabileceğini araştırıyor. Biz de anne adayları için doğum sigortasına dair bilgileri derledik ve yazımızda paylaşıyoruz.

   DOĞUM SİGORTASI NEDİR?

   Doğum sigortası; hamilelik döneminin rutin kontrollerini, hamilelik dönemi tahlil ve tetkiklerini, TORCH taramasını, NTS testlerini, ikili tarama testini, gebelik komplikasyonlarını, normal doğum veya sezaryen doğuma ait masrafların karşılanması için yaptırılan bir sigorta türüdür. Bununla birlikte, iperemezis, preeklampsi, düşük yapma, düşük tehdidi, zorunlu kürtaj, doğum ve gebeliğin neden olduğu rahatsızlıklar, doğum öncesi ve sonrası oluşabilecek komplikasyonlar da doğum sigortası kapsamında yer almaktadır.

   Doğum sigortası; özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası çerçevesinde de alınabilir. Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine ek teminat olarak ekletilerek bu hizmetlerden yararlanılabilir. Özel sağlık sigortası yaptırılırken bu hususun da mutlaka poliçeye eklenmesi gerekmektedir.

   DOĞUM SİGORTASINA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

   Ülkemizde tıbbi enfeksiyon her yıl ortalama yüzde 15 oranında artış göstermektedir. Bu nedenle bireyler, sağlık hizmetlerini kaliteli ve temiz ortamlarda almak istiyor. Bu da insanları özel hastanelere yönlendiriyor. Çocuk sahibi olmak isteyen anneler de daha rahat ve daha kaliteli hizmet alabilmek için özel hastanelere gidiyor. Özel hastanelerin aldığı ücretler de oldukça yüksek ve her ailenin bunu karşılama şansı olmamaktadır. Yüksek miktarlı sağlık hizmetlerini minimumda tutmak ve kaliteli sağlık hizmeti almak isteyen bireyler de çareyi özel sağlık sigortasında bulmaktadır. Doğum sigortası da özel sağlık sigortası teminatlarına eklenerek daha uygun ücretlerde alınabilmektedir.

   DOĞUM SİGORTASI NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR?

   Doğum sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en kritik olanı ise doğum teminatının sağlık sigortasına dahil edilme zamanıdır. Çünkü, sigorta şirketleri arasında değişkenlik göstermekle birlikte hamilelik kontrolleri veya hamileliğe dair tetkikler doğum teminatının sigortaya eklenmesiyle birlikte başlamamaktadır. Genel anlamda ilk sigorta taksitinin ödenmesinden bir yıl sonra başlamaktadır. Bu nedenle sigorta uzmanları, anne adaylarını hamile kalmadan 1 yıl önce doğum sigortası konusunu planlamalarını önermektedir. Sağlık poliçesinde yer alan doğum teminatının başlama tarihinden itibaren 1 yıl içinde meydana gelecek doğum, gebelik kontrolleri ve bunlara bağlı giderler sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu giderler ancak ikinci poliçe yılında karşılanmaktadır.

   DOĞUM SİGORTASI FİYATLARI NE KADAR?

   Doğum sigortası fiyatları; alınacak hizmete ve sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Doğum sigortası, özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınabilmektedir. Bunun için sigorta poliçesine doğum teminatının da eklenmesi talep edilebilir. Bu durumda hem diğer sağlık hizmetlerinden hem de doğum ve hamilelik hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

   DOĞUM SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

   Doğum sigortası, şirketler arasında farklılık göstermekle birlikte genel anlamda aşağıdaki hizmetleri kapsamaktadır.

   • Hamilelik sürecinde yaptırılan her türlü test ve tahlil ücretleri,
   • Normal doğum veya sezaryen doğum masrafları,
   • Doğum sırasında annede ve bebeğinde meydana gelebilecek her türlü sağlık sorunlarının tedavi masrafları,
   • Poliçede belirtilen hastaneye ulaşma sırasında kullanılacak ambulans ücreti,
   • Poliçe teminatı kapsamında zorunlu kürtaj ve düşük gibi beklenmeyen sağlık problemlerinin ücretleri,
   • Poliçe süresi kapsamında yeni doğan bebeğinin sağlık masrafları kapsamaktadır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.