Covid-19 aşısı fiyatları ne kadar?

   24.11.2020
   Covid-19 aşısı fiyatları ne kadar?

   Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken bir yandan da bilim insanlarından gelecek güzel habere kilitlenmiş durumda. Koronavirüsü (COVİD) yok edecek ya da virüse karşı koruma sağlayacak aşı çalışmaları tüm dünya da hızla devam ediyor.

   Geçtiğimiz günlerde Kovid-19 aşısı ile ilgili sevindiren haber Pfizer/BioNTech ilaç firmasından geldi. Koronavirüse karşı geliştirilen ilacın yüzde 95 koruma sağladığını açıklayan firma, Dünya Sağlık Örgütü’nden onay beklediklerini belirtti. Tüm dünya ülkeleri Kovid-19 aşısının bulunmasıyla mutluluk yaşarken, fiyatının ne olacağı hususu merak konusu oldu. Firma son olarak aşı fiyatlarının ne kadar olacağını da açıkladı. Peki, Kovid-19 aşısı fiyatları ne kadar olacak? Türkiye aşıya ne zaman sahip olabilecek? Aşı önceliği kimlerde olacak? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   KOVİD-19 AŞISI FİYATLARI NE KADAR?

   Koronavirüs aşısı fiyatlarının ne kadar olacağı hususu konuşulurken Avrupa Birliği (AB) ile Pfizer/BioNTech aşı firması arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşması kapsamında Avrupa Birliği’nin, 300 milyon doz karşılığında 4,65 milyar Euro ödeyeceği açıklandı. Bu da yaklaşık 42 milyar Türk lirasına denk geliyor. İki doz halinde uygulanan aşının maliyeti Avrupa Birliği’ne yaklaşık 280 liraya denk geliyor.

   Avrupa Birliği ülkeleri, ABD’li şirket Pfizer ile Alman şirket BioNTech’in birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının yüzde 95 koruma sağladığı haberleri üzerine hemen bir tedarik anlaşma imzaladı. Buna göre AB, 300 milyon doz aşı karşılığında firmalara 4,65 milyar Euro ödeyecek. Bu kapsamda, yüzde 95 koruma sağlayan aşının doz başına 15,5 Euro, iki doz halinde uygulandığında maliyetin 31 Euro olacağı anlaşmada yer aldı. Bu da Türk lirasıyla yaklaşık 280 liraya denk gelmektedir.

   KOVİD-19 AŞISI NE KADAR KORUMA SAĞLIYOR?

   Türk Profesör Uğur Şahin ile Özlem Türeci çiftinin kurdukları Alman ilaç firması BioNTech ile ABD merkezli ilaç firması Pfizer ortaklığında geliştirilen Kovid-19 aşısının koronavirüse karşı yüzde 90 oranında koruma sağladığı açıklanmıştı. Şimdi üçüncü aşama klinik değerlendirmelerinin sonuçlarına göre, koronavirüse karşı yüzde 95 oranında koruma sağladığı açıklandı.

   KOVİD-19 AŞISI NE ZAMAN DAĞITIMA GİRECEK?

   Türk Profesör Uğur Şahin, Reuters’a Kovid-19 aşısının ne zaman dağıtıma çıkacağı ile ilgili bilgiler verdi. Aşının dağıtıma çıkabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’nden onay alması gerektiğini belirten Uğur Şahin, her şey yolunda gider ve bir sıkıntı yaşanmazsa onayın Aralık ayının ortalarında alınabileceğini söyledi. Onayla birlikte dağıtımın da yılbaşından önce çıkabileceği belirten Şahin, Kovid-19 aşısının yüzde 95 korumayla birlikte ciddi yan etkilerinin de olmadığını söyledi.

   YETERİNCE KOVİD-19 AŞISI VAR MI?

   Türk Profesör Uğur Şahin, Kovid-19 aşısının tüm dünyaya yeni yıl hediyesi olduğunu söylerken, Pfizer yetkilileri de 2020 bitmeden 25 milyon kişiye uygulanacak 50 milyon doz aşı üreteceklerini ve 2021 yılında ise bu sayının 1 milyar 300 milyona çıkartılacağını açıkladı.

   KOVİD-19 AŞISINDA ÖNCELİK KİMDE OLACAK?

   Kovid-19 aşısında önceliğin kimde olması gerektiği konusunda uzmanlar, önceliğin koronavirüs enfeksiyonu geçirenlerle doğrudan etkileşime geçen ve bunlarla ilgilenen sağlık çalışanlarında olduğunu söylüyor. Uzmanlar, bu personellerin koronavirüse yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu ve aynı zamanda toplumun normal hayatına devam edebilmesi için de çok önemli bir sorumluluklarının olduğunu belirtiyor. Peki kimler sağlık çalışanı olarak nitelendiriliyor ona bakalım. Türkiye’de ve dünyada en önemli sağlık çalışanları olarak koronavirüs vakalarını tedavi eden doktorlar ve hemşireler ilk sırada yer alıyor. Koronavirüs enfeksiyonu geçiren hastaların tedavi gördüğü hastanelerde çalışan bakım ve onarım personeli de sağlık çalışanı olarak görülmektedir. Türkiye’de aşının ilk kimlere uygulanacağı ile ilgili son kararı Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı ortak karar vereceği düşünülüyor.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.