Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

   23.11.2020
   Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir?

   Bireyler, sağlık hizmetlerinden daha iyi şartlarda ve daha kaliteli standartlarda yararlanabilmek için sağlık sigortasına ihtiyaç duyarlar. Bu sağlık sigortaları devlet eliyle yürütülen sigortalar olabileceği gibi özel sağlık sigortaları şeklinde de olabilir.

   Özellikle sağlığını ve sağlık hizmetlerini güvence altına almak ve sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanmak isteyen bireyler, özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetinden yararlanmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık sigortası nedir, tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerlidir, tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl yapılır gibi sorunların cevaplarını araştırıyor. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl yapılır? Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerlidir ve ücretleri ne kadardır? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, devlet destekli bir sigorta türü olup, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) karşılamadığı veya ücret limitlerini aşan tedavi giderlerini karşılamak amacıyla uygulamaya konulmuştur. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla anlaşmalı olan tüm özel sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. özel sağlık kuruluşları tarafından katılım payı dışında herhangi bir ücret talep edilmez.

   Özetle, herhangi bir sigorta şirketinden tamamlayıcı sağlık sigortası alınması durumunda; SGK ile anlaşması olan hastanelerde tedavi olunabilir, yüksek likitede sağlık hizmeti alınabilir ve SGK’nın karşılamadığı yüksek limitler sigorta şirketi tarafından ödenir.

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI HANGİ HASTANELERDE GEÇERLİDİR?

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı olan tüm özel sağlık kuruluşu ve hastanelerde geçerlidir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın geçerli olduğu hastanelerden yararlanmak için de sigorta şirketi poliçesinde yer alan sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmak gerekir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifleri alırken, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastaneler öğrenilmeli ve ona göre istediğiniz hastaneyi kapsayan poliçeyi tercih etmeniz gerekmektedir. Poliçede yer alan hastaneler dışında bir hastaneden sağlık hizmeti almak mümkün değildir.

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NASIL YAPILIR?

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmak için, öncelikle tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti veren sigorta şirketlerinin bilinmesi gerekir. Sigorta şirketleri hakkında bilgi veren pek çok internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin müşteri hizmetleri alınarak bilgi sahibi olunabilir. Bu siteler ayrıca bütçenize ve ihtiyacınıza göre tüm sigorta şirketlerini karşılaştırarak size en uygun olanını tavsiye eder. Başvurular internet üzerinden yapılabileceği gibi şahsen şirket ofislerine gidilerek de yapılabilir.

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NE İŞE YARAR?

   Tedavi veya sağlık hizmetleri için özel hastanelere gidildiği zaman, hastaneler tedavi ücretleri ve SGK fark ücretini alırlar. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın yaptırılması durumunda ise, Özel hastanelerin sağlık ve tedavi hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir. SGK’nın karşılamadığı veya limitlerinin üzerindeki masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sağlık hizmeti alan kişi sadece 15 liralık SGK katılım payını ödeyerek muayene ve tahlil gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ NE KADAR?

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatları; bireyin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, bulunduğu il, poliçenin kapsadığı teminatlar ve sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık hizmeti veren sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alınması gerekir. Fiyat teklisi almak için hizmet veren internet sitelerinden yararlanılabilir ya da sigorta afislerine şahsen başvuruda bulunulabilir.

   TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI NELERİ KAPSAR?

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, ayakta tedavi, yatarak tedavi ve sigorta şirketine göre değişen ek tedavi teminatlarını karşılamaktadır. Bununla birlikte kaza ya da ani gelişen hastalıklar için hastanelerin acil servislerini de kapsamaktadır.

   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, yatarak tedavi teminatı kapsamında hastanede yatışı gerektiren durumlarda hastaneye yatış ve tedavi masraflarını karşılar. Ameliyat gerektiren durumlarda; ameliyat öncesi, ameliyat sırası ve ameliyat sonrasında yapılan masrafları da karşılamaktadır.

   Diğer yandan ayakta tedavi teminatı kapsamında hastanede yatışı gerektirmeyen durumlarda; muayene, röntgen, laboratuvar tetkikleri gibi sağlık hizmetlerini de karşılamaktadır.

   Ayrıca ek teminatlarla doğum tedavilerinin de teminat altına alınması mümkündür. Bu sayede bekleme süresi geçtikten sonra hamilelik ve doğumla ilgili masraflar da sigorta şirketi tarafından karşılanır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.