Eşya sigortası nedir?

   23.11.2020
   Eşya sigortası nedir?

   Türkiye de birçok ev sahibi veya kiracı bin bir emekle biriktirip aldıkları eşyalarının herhangi bir doğal afet ya da diğer risklere karşı koruma altına almak için eşya sigortası yaptırmaktadır.

   Eşya sigortası henüz ülkemizde yaygınlaşmış bir durum değildir. Genelde deprem, yangın veya diğer afetler ve hırsızlık gibi riskli durumlarla karşı karşıya kalınca gündeme gelen ve sonrasında tekrar unutulan eşya sigortası konusu, aslında eşya sahibi bireyler için oldukça avantajlıdır. Son İzmir depremiyle birlikte evlerini ve eşyalarını kaybeden vatandaşlar gördü ki konut ya da eşya sigortası çok önemli hususlardır ve mutlaka yapılmalıdır. Peki, Eşya sigortası nedir? Eşya sigortası hangi riskleri karşılamaktadır? Eşya sigorta bedeli nasıl hesaplanır? Tüm detaylar haberimizde…

   Evini veya eşyalarını oluşabilecek risklere karşı güvence altına almak ev ve eşya sahibi bireyler için oldukça önemlidir. Evini koruma altına almak için konut sigortasından yararlanan bireyler, eşyalarını koruma altına almak için de eşya sigortasından yararlanmaktadırlar. Eşyalarını koruma altına almak isteyen bireyler, eşya sigortasının ne olduğunu, nasıl bir koruma sağladığını ve hangi riskleri kapsadığını araştırıyor. Sigortalı olmak oluşabilecek zarları en aza indirir ve dar zamanında bireylerin yanında olur. Peki, eşya sigortası nedir ve kapsamı nelerdir hep birlikte bunun detaylarına bakalım.

   EŞYA SİGORTASI NEDİR?

   Eşya sigortası, bireylerin belirttiği ikamet adresi içerisinde yer alan eşyaların sigorta teminatı kapsamına göre deprem, yangın, sel, su baskını, hırsızlık veya dolu gibi olası pek çok riskli durma karşı koruma altına alan sigorta çeşidine denir. Eşya sigortasıyla vatandaşlar evlerinden çıkarken acaba hırsızlık olur mu, acaba yangın çıkar da eşyalarım hasar görür mü gibi düşüncelerden kurtulmuş olacaklar. Gönül rahatlığıyla gözleri arkalarında kalmadan işlerine gidebilecekler.

   EŞYA SİGORTASI HANGİ RİSKLERİ KAPSAR?

   Eşya sigortası, vatandaşların özenle seçerek satın aldıkları eşyaları teminat kapsamı çerçevesindeki risklere karşı koruma altına alır ve ailelerin maddi zarara uğramasını engeller. Eşya sigortası poliçelerinde genel anlamda deprem, yangın, yıldırım, infilak, hırsızlık, sel ve su baskını, fırtına, heyelan gibi doğal afetlerden kaynaklı zararlar güvence altına alınırken, bununla birlikte terör olayları, grev, lokavt, kargaşa, halk hareketleri gibi olağan dışı gelişen sebepler dolayısıyla oluşabilecek riskleri de teminat altına almaktadır. Bireylerin taleplerine göre, konutta meydana gelebilecek tesisat ve elektrik sorunları, doktor veya ambulans hizmetleri, çilingir veya diğer profesyonel hizmet organizasyonlar da sigorta kapsamına alınmaktadır.

   EŞYA BEDELİ NASIL HESAPLANIR?

   Konut içerisinde ikamet eden sigortalı bireye ve aile bireylerine ait ancak konutun demirbaşlarına dahil olmayan unsurlar eşya olarak kabul edilmektedir.

   Eşya bedeli ise, sigorta yaptırılan tarihteki eşyaların yeniden satın alınması ve yerine konulmasında oluşabilecek maliyete denir. Daha sonra mağduriyet yaşanmaması açısından bu maliyetlerin doğru hesaplanıp eşya teminatının bu maliyet esasına göre belirlenmesi önemlidir.

   EŞYA SİGORTASI YENİLEME NASIL YAPILIR?

   Eşya sigortası, genel anlamda tüm diğer sigorta türleri gibi yıllık olarak yapılmaktadır. Sigorta tarihi bittikten sonra ister yenilenebilir isterse de yeniletilmeyebilir. Bu tamamen bireylerin isteğine başlıdır. Ayrıca eşya sigortasını yenilemek için aynı sigorta şirketiyle anlaşmak da zorunlu değildir. Bir yıllık sözleşmenin bitmesi durumunda daha avantajlı olabileceğini düşündüğünüz başka bir sigorta şirketiyle de anlaşma saplayabilirsiniz. Bunun için sigorta sözleşmesi bitiminde farklı sigorta şirketlerinden eşya sigortası teklifleri alıp, teminat ve prim kıyaslaması yapmak en mantıklı olanıdır. Hem daha fazla sigorta primi ödemekten kurtulmuş olunur hem de daha avantajlı bir hesaplama yapılmış olunur.

   EŞYA SİGORTASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

   Eşya sigortası ile sigorta poliçesinde teminat kapsamına alınan eşyalar meydana gelebilecek risklere karşı teminat altına alınır. Bu risklerin olası gerçekleşmesi durumunda doğacak zararlar nakit olarak karşılanmaktadır. Evin veya eşyaların hasar görmesi veya tekrar kullanılamayacak duruma gelmesi durumunda sigortadan alınacak nakit para ile başka bir eve yerleşmek çok daha kolay olacaktır.

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.