Faiz artırımı konut satışlarını nasıl etkiledi?

   19.11.2020
   Faiz artırımı konut satışlarını nasıl etkiledi?

   Türkiye’de 2020 yılı konut satışları bir önceki yılın satışlarını geride bırakacağı ve rekor bir seviyede tamamlayacağı öngörülüyor. Koronavirüsle süreci nedeniyle yılın ilk aylarında konut satışları da düşmüştü. Ancak Merkez Bankası’nın art arda faiz indirimleri ve kamu bankalarının konut faizlerini 0,64’lere kadar düşürmesi konut satışında rekoru da beraberinde getirdi.

   2020’nin son çeyreğine gelirken enflasyonun artması ve buna bağlı olarak Merkez Bankası’nın faizleri artırmasıyla birlikte artan konut kredisi faizleri nedeniyle satışlarda gerileme görülmeye başlandı. Peki, faiz artırımı devam edecek mi? Faiz artırımı konut satışlarını nasıl etkileyecek? Konut satışları şu an için ne durumda? Tüm detaylar haberimizde…

   Ülke ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe 2020 yılında rekor üstüne rekor kırıldı. Konutta düşük faiz kampanyası pandeminin oluşturduğu olumsuz tabloyu tersine çevirerek yılın ilk 10 ayında gerçekleşen konut satışı geçen yılın ilk on ayına göre yüzde 27 artış gösterdi. Bu artışla birlikte 2020 yılının onuncu ayı itibarıyla 1 milyon 280 bin 852 konut satışı gerçekleşti. 2019 yılında bu rakam 1 milyon 384 bin 729 olarak gerçekleşmişti. Her ne kadar son birkaç aydır faiz artırımı nedeniyle konut satışları düşüş yaşasa da 2020 yılında tüm zamanların konut satış rekoru kırılacağı da konuşuluyor.

   FAİZ ARTIRIMI KONUT SATIŞLARINI NASIL ETKİLEDİ?

   Konut kredisi faizlerinin 0,64’lere kadar düşmesi, Türkiye’de konut satışlarına tarihi bir rekor getirmeye yaklaştı. Ancak konut kredisi faizlerindeki artış bu ihtimali biraz riske sokmuş görünüyor. Faizlerdeki artış nedeniyle Eylül ayında başlayan gerileme Ekim ayında da devam etti. TÜİK verilerine göre, ülke genelinde Ekim ayında gerçekleşen konut satışı bir önceki aya göre yüzde 12.5, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 16.3 oranında azalma görülmektedir. Buna göre 2020 Ekim ayında 119 bin 574 kişi konut sahibi olmuştur.

   Koronavirüsün görülmeye başladığı Mart-Nisan ve Mayıs aylarında diplerde olan konut satışları, Haziran ayı itibarıyla faizlerin 0,64’lere kadar indirilmesiyle birlikte yükselişe geçerek Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında tarihi rekora imza attı. Kamu bankalarının Ağustos ayı itibarıyla kredi faiz indirimi kampanyasını sonlandırması Eylül – Ekim aylarında konut satışlarında düşüşe neden oldu. Buna göre; Eylül ayında gerçekleşen konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 69 oranında düşüş yaşadı. Bu düşüş ekim ayında da devam ederken son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

   KREDİ FAİZ ARTITIMI DEVAM EDECEK Mİ?

   Konut kredilerindeki tariki indirim ve kampanyalar Ağustos ayı itibarıyla sona erdi. Merkez Bankasının aldığı faiz artırımı sonrası bankalar da konut kredisi faiz oranlarını güncelleyerek yükseltme kararı aldı. Bu oranların ilerleyen günlerde daha da yükselip yükselmeyeceği merak konusu olurken, gözler 19 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek Merkez Bankası faiz kararına çevrilmiş durumda. Bu toplantıda Merkez Bankası’nın 300 ile 500 baz puan faiz artırımına gideceği yönünde kuvvetli beklentiler var. Buradan faiz artırımı kararı çıkması durumunda bankalarında konut kredisi faiz oranlarını güncelleyerek artıracağı düşünülüyor.

    

   TOKİ BORCUNU ERKEN ÖDEYENE İNDİRİM KAMPANYASI DÜZENLEDİ

   TOKİ, daha önce kendisinden konut ve iş yeri alanlar için indirim kampanyası düzenledi. Bu kampanyaya göre, borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri sahipleri için yüzde 20 indirim uygulanacak. Bu kampanyaya da rekor düzeyde başvuru gerçekleşirken sayı şimdiden yaklaşık 10.000 kişiye dayandı. Borcunu tamamen kapatamayıp ara ödeme gerçekleştirenler için de yüzde 20 indirim uygulanıyor. Bu kampanyayla ilgili son başvurular da 19 Kasım 2020 tarihine kadar devam ediyor.

    

   YABANCIYA SATIŞLAR ARTMAYA DEVAM EDİYOR

   Türkiye’de yabancıya konut satışları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu kapsamda yabancılara konut satışı, geçen yılın ayına göre yüzde 23,1 artarak 5.258 oldu. Konut satışlarında ilk sırayı 2.458 konutla İstanbul alırken, bunu 928 konutla Antalya, 347 konutla Ankara ve 187 konutla Yalova takip etmiştir. Türkiye’den en çok konut satın alan ülkeler ise sırasıyla Irak, İran ve Rusya olmuştur. Son üç aydır yükselen konut satışlarının kalan iki ay da devam edeceği düşünülüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.