Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi nedir?

   19.11.2020
   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi nedir?

   Ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaş en uygun şekilde nasıl ev sahibi olacağını araştırıyor. Yıllarını hayalindeki eve kavuşmak için çalışmaya veren ve birikim yapan vatandaşlar için farklı konut kredisi seçenekleri bulunuyor.

   Konut fiyatlarının oldukça yüksek olması vatandaşların nakit ve peşin parayla ev sahibi olmasını oldukça zorlaştırdı. Bu nedenle insanlar banka kredisi kullanarak ev sahibi olabiliyorlar. En uygun faiz oranıyla konut kredisi veren bankalar araştırılmaya başlandı. Halkbank bu zorlu süreçte vatandaşlar için Enflasyona Endeksli Konut Kredisi imkanı sunmaktadır. Peki, enflasyona Endeksli Konut Kredisi nedir? Başvuru şartları nelerdir? Enflasyona Endeksli Konut Kredisi özellikleri ve faiz oranları nedir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

   Uygun faiz oranları ve buna endeksli olarak uygun kredi taksitleriyle avantaj sağlamak ve bu yolla ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yararlanabileceği değişken faizli bir kredi türüdür.

   Halkbank Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nin faiz oranlarını güncelleme dönemlerinde kredi taksitleri, içinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan güncel TÜFE’nin yıllık yüzde değişim oranına banka marj oranı ilave edilerek güncellenmektedir.

   Bu kredi türü diğer sabit krediler gibi borç bitene kadar sabit ödenmemekte yıldan yıla veya aydan aya güncellenerek ödenmektedir.

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisinin bazı özellikleri vardır. Bu özellikler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

   • Kredi kullanıcısının tercihine göre 6 veya 12 ayda bir faiz değişim periyodu seçilebilmektedir.
   • Seçilen dönem sonunda taksitler otomatik olarak güncellenir.
   • Yüksek enflasyon riskine karşı korunmak amacıyla banka tarafından azami bir faiz oranı belirlenir.
   • Enflasyon düştükçe taksit tutarları düşer, enflasyon artışlarında ise kredi için azami faiz oranı belirlendiğinden, yüksek faiz riskinden korunulur.
   • Krediler 120 aya varan vade seçenekleri ile kullanılabilir.
   • Taksitlerin erken ödenmesi veya kredinin erken kapatılması durumunda “erken ödeme tazminatı” ödenmemektedir.

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI TABLOSU

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı maliyet tablosu aşağıdaki gibidir:

   • 3 – 120 ay vade, TÜFE oranı, yüzde 11,89 TÜFE yıllık değişim oranı, yıllık yüzde 2,28 banka marj oranı, yüzde 1,18 aylık faiz oranı ve aylık yüzde 2,15 azami faiz oranı olarak belirlenmiştir.
   • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en güncel Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı faiz oranı için geçerlidir.
   • Bankanın marj oranlarını değiştirme hakkı saklıdır.

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

   • 100.000 kredi tutarı, 120 ay vade, aylık yüzde 1,18 faiz oranı, 500 lira kredi tahsis ücreti, aylık 1.562 lira ödeme tutarı, 1.105,76 lira diğer ücretler ve yıllık yüzde 15,5962 maliyet oranı olarak hesaplanmıştır.

   Örnek ödeme tablosuna dair detaylar da aşağıdaki gibidir:

   • Yıllık maliyet oranı; faiz, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti ve ipotek tesis ücretini kapsamaktadır ve örnek vade ve tutar üzerinden hesaplanmıştır.
   • Kredi Tahsis ücreti, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)’nden muaftır.
   • Diğer Masraflar; Ekspertiz ücreti 950 lira ve ipotek tesis ücreti 155,76 liradır.
   • Ekspertiz ücreti, Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası prim tutarları; konutun lokasyonu, metrekaresi vb. kriterlere göre değişiklik göstermektedir.
   • Kredi faiz oranları, bankadan en az taksit tutarı kadar Açık Hesap açtırmayı, kredi kartı başvurusu yapmayı, en az üç adet otomatik ödeme talimatı vermeyi, Hayat Sigortası, Zorunlu Deprem Sigortası ,Konut Sigortası yaptırmayı ve İnternet/Mobil/Dialog üyeliklerinden en az bir tanesini yaptırmayı talep eden müşteriler için geçerlidir.
   • Hayat sigortası primi, müşterinin yaşı, cinsiyeti ve kredi tutarına bağlı olarak değişmekte olup, 100.000 lira 120 Ay vadeli kredi kullanan 35 yaşında erkek müşteri için bir yıllık sigorta primi ortalama 200,17 liradır.
   • Halkbank, gerektiğinde kredi şartlarında değişiklik yapma ve kredi kullandırımını durdurma hakkını saklı tutar.

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİNE NASIL BAŞVURULUR?

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisine başvurular, Halkbank şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Kredi başvurusu için gerekli belgeler başvuru işlemini gerçekleştirme esnasında banka tarafından talep edilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.