Varlık barışı nedir?

   19.11.2020
   Varlık barışı nedir?

   Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri de varlık barışı konusudur. İlk olarak 2008 yılında Türkiye’de uygulamaya konulan varlık barışının 2021 yılı itibarıyla tekrar gündeme geleceği belirtiliyor.

   Türkiye’deki son gelişmelerden biri de varlık barışı ile ilgili gelişmedir. Ekonomide reformların yapılacağı konuşulurken, ilk olarak 2008 yılında uygulamaya konulan ve daha sonraki yıllarda tekrarlanan varlık barışının tekrar gündeme geldiği belirtiliyor. Bu gelişmeler üzerine binlerce vatandaş varlık barışının ne olduğunu, varlık barışından yararlanmak için neler yapılması gerektiğini ve varlık barışının ne zaman yürürlüğe gireceğini araştırmaya başladı. Peki, Varlık Barışı nedir? Kimler Varlık Barışı’ndan yararlanabilir? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

    

   VARLIK BARIŞI NEDİR?

   Varlık Barışı, Türkiye’de yaşayan veya varlık gösteren gerçek veya tüzel kişilerin yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, konuya dair yasalar çerçevesinde, Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildirerek bu varlıkları serbestçe kullanabilmek için verilen süreye deniyor. Diğer bir değişle varlık barışı, yurtdışındaki varlıkların yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına denir. Kısa ve anlaşılır olarak ifade etmek gerekirse, yurtdışında para, döviz, altın gibi varlığı olup bu varlıklarını türkiye,2ye getirenlerden vergi alınmaması demektir.

    

   VARLIK BARIŞINDAKİ VARLIKLAR NEYİ İFADE ETMEKTEDİR?

   Varlık Barışı dendiği zaman sadece para anlaşılmamalıdır. Varlık Barışı’nın kapsadığı varlıklar farklılık gösterebilir. Yani sadece para değil döviz, altın, sermaye piyasası araçları, menkul kıymet varlığı, değeri kanaat verici bir belgeyle ispat edilemeyen taşınmazlar ve şirket ortaklarının borçları da kapsamaktadır.

    

   VARLIK BARIŞI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

   Varlık Barışı, ilk defa 2008 yılında Türkiye’de uygulamaya konuldu ve sonraki yıllarda tekrarlanarak devam etti. Son hazırlanan kanun teklifiyle birlikte 6. kez gündeme gelmiş oldu. Hazırlanan teklife göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Kanun kapsamında yapılan bildirimler üzerinden herhangi bir vergi alınmayacak.

    

   VARLIK BARIŞIYLA NE AMAÇLANMAKTADIR?

   Varlık Barışı kanunuyla yapılmak istenen, Türkiye’de yaşayan veya varlık gösteren gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışındaki varlıklarını vergisiz bir şekilde Türkiye’ye getirilmesini ve milli ekonomiye kazandırılmasını sağlamaktır. Bu varlıkların Türkiye’ye kazandırılması ülkenin ihtiyacı olan döviz ihtiyacına katkı sunacaktır. Ayrıca ekonominin canlanmasına da katkı sunacaktır. Ülkelerarası bilgi paylaşımlarının arttığı günümüzde gerçek veya tüzel kişilere taşınmaz dahil her türlü varlığını Türkiye’ye getirmesi durumunda pek çok avantaj sunulmaktadır. Son olarak bu varlıklara uygulanacak vergi oranları da yüzde 1’e çekilmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.