COVİD19 için ödenen ücretler geri alınabilir mi?

   18.11.2020
   COVİD19 için ödenen ücretler geri alınabilir mi?

   Koronavirüs salgını tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor. Salgın şüphesi nedeniyle test yaptırmak için hastanelerin yolunu tutan vatandaşlar büyük yoğunlukla karşılaşıyor.

   Bu durumda binlerce vatandaş test için özel hastanelere başvuru yapıyor. Ancak özel hastaneler koronavirüs testini ücretlendirerek vatandaşa sunuyor. Peki, koronavirüs testi ücretli mi? Koronavirüs testi için para ödeyenler parasını geri alabilir mi? Özel hastanelerin aldığı koronavirüs testi ücretleri yasal mı? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   KOVİD 19 TESTİ İÇİN ÖDENEN ÜCRETLER GERİ ALINABİLİR Mİ?

   Pandemi döneminde hastalık şüphesiyle özel hastanelere başvuruda bulunan vatandaşlar için dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından 9 Nisan’da bir genelge yayınlandığını ve bu genelgeye bazı eklemelerinle acil hal tanımları yapıldığını belirtti. Yapılan bu eklemelerinde halkın yararına olduğunun altını çizen Şahin, pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan virüs tanısı ve tedavisinde alınan ücretlerin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye uygun olmadığını ve bu nedenle de alınan ücretlerin geri iade edilmesi gerektiğini söyledi.

   ÖZEL HASTANELERİN ALDIĞI KOVİD 19 ÜCRETLERİ YASAL MI?

   Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, vatandaşların özel hastanelere tanıya gitmeleri durumunda yapılan test pozitif çıkmışsa bu durum acil hal kapsamına girmektedir. Bu durumda özel hastaneler hiçbir testten ücret alamazlar. Bununla birlikte yapılan test sonucu negatif çıkmışsa onun parası alınabilmektedir. Pandemi, Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre acil hal kapsamına girdiği için özel hastaneler tanı ve tedavide altığı ücreti iade etmek zorundadır. Çünkü alınan ücretlerin yasal herhangi bir tarafı yoktur. Yayınlanan genelgeye aykırı olduğu için yasal olma durumu da yoktur.

   ÜCRET İADESİ İÇİN NEREYE BAŞVURULMALIDIR?

   Koronavirüs şüphesiyle özel hastanelere başvuruda bulunan ve tanı ve tedavi için kendisinden ücret alınan vatandaşlar, SGK’nın Sağlık Sosyal Güvenlik birimine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Burada kendisinden alınan ücreti tespit ettikten sonra il ve ilçelerde bulunan hakem heyetlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Özel hastaneler tarafından yapılan test sonucunun pozitif çıkması ve bu kapsamda tedavi olunması durumunda kendilerinden ücret alınan vatandaşlar bu yolu izlemesi durumunda ödedikleri ücretleri geri alabilecekler.

   TÜRKİYE’DE TOPLAM KORONAVİRÜS HASTA SAYISI NE KADAR OLDU?

   Türkiye’de 15 Kasım 2020 tarihi itibarıyla; toplam 16 milyon 156 bin 470 koronavirüs testi yapılmıştır. Bu testlerde toplam 414 bin 278 kişi hasta olarak tespit edilmiştir. Hasta vatandaşlardan 11 bin 507’si hayatını kaybetmiştir. Halen 3.439 kişi ağır hasta olarak tedavi görmektedir. Bu güne kadar toplam iyileşen sayısı ise 353 bin 663 kişidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.