Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

   18.11.2020
   Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

   Ülkemizde her geçen gün enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor. Buna dolar ve Euro’daki yükselmeler de eklenince fiyatlar daha da yükseliyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti enerjide daha çok dışa bağımlı bir ülke konumundadır.

   Enerji fiyatlarına paralel olarak elektrik faturaları da yükselişini sürdürüyor. Yüzde 75 oranında dışa bağımlılık, uygulanan vergi ve diğer hizmet bedelleriyle birlikte fatura tutarları oldukça yüksek gelmeye başladı. Bu da ailelerin faturalarını öderken zorlanmasına neden olmaktadır. Hem dünyamızın geleceği hem de bütçe dengemiz için enerjimizi verimli ve tasarruflu nasıl kullanırız bunun yollarını aramamız gerekiyor. Peki, biz bireyler olarak veya aileler olarak elektrik faturalarını nasıl düşürebiliriz ve tasarruf nasıl sağlarız? Elektrikte tasarruf sağlamak mümkün mü? Elektrik tasarrufu için hangi adımları atabiliriz? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   ELEKTRİK TASARRUFU NEDİR?

   Elektrik tasarrufu, günlük hayatta kullandığımız elektriğin gereksiz kullanımını sonlandırmak ve elektriği en verimli şekilde kullanmaktır. Elektrik tasarrufu yapmak, hem aylık gelebilecek fatura tutarlarını en aza indirmek hem de geniş manada küresel ısınmaya ve israfa karşı alınan bir önlem olarak karşımıza çıkar. Peki, elektrikten nasıl tasarruf sağlarız ve elektriği en verimli şekilde nasıl kullanırız bunlara bakalım.

   ELEKTRİK TARİFELERİ TASARRUF SAĞLAR MI?

   Elektrik kullanım yoğunluğuna göre elektrik tarifeleri vardır. Elektrik tüketimini takip ederek kendinize en uygun fiyatlandırma ve hizmeti sunan tarifelere geçmek elektrikte tasarruf sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Bunu yapmak için iki seçenek mevcuttur. Bunlardan biri Üç Zamanlı Tarife’ye geçmek, diğeri ise Serbest Tüketiciler İçin İndirimli Elektrik Tarifesi’ne geçmek.

   ÜÇ ZAMANLI TARİFE NEDİR?

   Elektrik tüketimi Serbest Tüketici Limiti’nin altında olan ve elektrik tüketimi genellikle gece saatlerinde olan vatandaşlar, Üç Zamanlı Tarife’ye geçerek daha fazla tasarruf sağlayabilirler. Bu tarifeler; 06:00 – 17:00, 17:00 – 22:00 ve 22:00 – 06:00 olarak üç farklı saat dilimine ayrılmıştır. Buna göre; akşam saatleri normal tarifeye göre çok daha pahalı, gece saatleri ise çok daha ucuzdur. Bu tarifenin daha avantajlı olabilmesi için bireyin elektrik tüketimi daha çok saat 22:00 ile 06:00 saatleri arasında olması gerekmektedir. Bunun dışında bir ihtimal pek de tasarruf sağlamayacaktır.

   İNDİRİMLİ ELEKTRİK NEDİR? KİMLER YARARLANABİLİR?

   Serbest Tüketici Limiti denilen yıllık belirli bir enerji tüketimini geçen tüketiciler Serbest Tüketici sayılır. Bu şekilde olan tüketicilere tedarikçi elektrik şirketini değiştirme hakkı sunulmaktadır. Bunun getirisi ise; daha ucuz fiyat teklifi veren elektrik şirketiyle anlaşarak indirimli elektrik alma imkanı sunmaktadır.

   ENERJİ KAYBI NASIL ÖNLENİR?

   Evlerde elektrik tasarrufu sağlamak için yapılması gereken ilk şey elektrik ile sağlanan ısı enerjisinin boşa harcanmasını önlemek ve daha fazla elektrik tüketmeye sebep olan ürünleri dikkatli ve verimli kullanmaktır. Aşağıdaki adımlar enerji kaybını önlemede basit ama etkili adımlardır.

   • Bina veya oda yalıtımı: elektrikli ısıtıcı veya klimalar elektrikle çalışan cihazlardır. Bu nedenle oda sıcaklığının veya serinliğinin muhafaza edilmesi için yalıtımın yapılması tasarruf için oldukça etkili bir yöntemdir.
   • Sabit ısı ayarı: evde kullanılan kombi ve termostatları sabit ve düşük ayarda kullanmak yeniden ısıtma yapmak için gereken elektrikten çok daha az enerji harcayacaktır. Bu da elektrik ve ısının verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Diğer yandan ütü kullanımına da dikkat edilmelidir. Parça parça kıyafet ütülemek yerine biriktirip tek seferde ütü yapmak elektrik için tasarruf sağlayacaktır.
   • Buzdolabı ve fırın kapaklarının kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Pişirme esnasında fırın kapaklarının açık tutulması ısı kaybına neden olacak ve cihazın daha fazla elektrik harcamasına neden olacaktır. Aynı şekilde buzdolaplarının kapaklarının açık tutulması da soğuk kaybına neden olacak ve dolabın soğuması için daha fazla elektrik harcayacaktır.

   ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

   Elektrikte tasarruf sağlamak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir:

   • Enerji tasarruflu ampuller kullanılmalıdır.
   • Kullanıma en uygun elektrik tarifini seçilmelidir.
   • Bilgisayarlar sürekli açık bırakılmamalıdır.
   • Cep telefonları uzun süre şarjda bırakılmamalıdır.
   • Elektronik eşyalar şarjları doldurularak çalıştırılmalıdır.
   • Parça parça ütü yapmak yerine biriktirerek ütü yapılmalıdır.
   • Klimalar çalıştırılırken camlar kapatılmalı ve ısı kaybı önlenmelidir.
   • Buzdolabını soba, radyatör, bulaşık makinası gibi ısıtıcılardan uzak bir yere yerleştirilmelidir.
   • Fırın kapağı yemek veya tatlı pişirirken gereksiz yere sık sık açılmamalıdır.
   • Gereksiz elektrikler söndürülmelidir.
   • Kullanılmayan elektrikli aletlerin fişi çekilmelidir.
   • Eksi elektrikli eşyalar mümkünse değiştirilmelidir.
   • Bulaşık makinası, çamaşır makinası, fırın, klima ve ütü gibi elektrikli ürünler sık kullanılmamalıdır.
   • Binaların ısı yalıtımına dikkat edilmeli ve enerjinin kaçması engellenmelidir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.