Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

   18.11.2020
   Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

   Kış aylarına girilmesi ve soğuğun etkisini iyice göstermeye başlamasıyla birlikte petekler yanmaya başladı. Haliyle bu da faturalardaki artışı beraberinde getirecektir.

   Ülkemizde tüketilen doğalgaz enerjisinin büyük kısmı konutlarda ısıtma ihtiyacına gidiyor. Kış aylarıyla birlikte başlayan doğalgaz yakımı faturaları hayli yükseltiyor. Her yıl yüzde 30’lara varan zamlarla birlikte bir konutta ortalama 700 ila 800 lira arasında değişen oranda faturalar geliyor. Bu durum aileleri oldukça zora sokuyor ve faturaları azaltma yönünde değişik hamlelere itiyor. Peki, doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Doğalgaz kullanımında nelere dikkat edilmeli? Doğalgaz tasarrufu için neler öneriliyor? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   DOĞALGAZ TASARRUFU İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

   Soğuğun iyice etkisini göstermeye başlaması konutlardaki doğalgaz kullanımının başlaması anlamına geliyor. Bu da yüksek faturaların geleceğini ve maddi durumu olmayan aileleri hayli zor duruma düşüreceği anlamı taşımaktadır. Peki, aileler yüksek faturadan kurtulmak için nasıl bir doğalgaz tasarrufu uygulayabilir hep birlikte buna bakalım. Öncelikli olarak konutlarda ısı tasarrufunu sağlamak için bina yalıtımlarının sağlanması gerekir. Enerji kayıplarının en yoğun yaşandığı alanlar yalıtımsız binalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle uzmanlar oturulan binaların yalıtımının mutlaka yapılmasını tavsiye ediyor. Uzmanların dikkat edilmesi gerektiğini söylediği bir diğer husus da doğru cihazların kullanılarak ciddi tasarrufların elde edileceği hususudur. Bu nedenle, elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmelidir diyorlar. Kullanılan cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı, 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan cihazlar tercih edilmelidir. Sadece bu önlemler bile yüzde 30’lara varan tasarruf sağlanmaktadır.

   DOĞALGAZ TASARRUFU İÇİN PETEK KAPARMAK DOĞRU MU?

   Türkiye’de pek çok doğalgaz kullanıcısı, ne kadar yakarsam o kadar öderim düşüncesiyle doğalgazı sabah kapatır akşam açarım veya evde olmadığım vakitler kapatırım geldiğimde açarım diye düşünüyor. Bu sayede daha az doğalgaz kullanırım ve faturam da az olur düşüncesi hasıl oluyor. Ancak bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Böyle bir uygulamaya başvuran vatandaşlar daha yüksek doğalgaz faturası ödemek durumunda kalıyorlar. Çünkü doğalgaz tasarrufu için petekleri kapatmak hem evdeki mevcut sıcaklığın yok olmasına ve akşam kombinin yüksek ısıda açılmasına hem de tesisatta dolaşan ve petekler sayesinde evi ısıtan suyun soğumasına neden olur. Bu da soğuk suyun sıcak su halini alıp evi ısıtmasına kadar geçen sürede yüksek miktarda yakıt tüketimine neden olmaktadır. Doğalgaz tasarrufu yapalım derken daha fazla enerji harcanmasına neden olur.

   KULLANILMAYAN ODALARIN PETEKLERİ KAPATILIRSA TASARRUF SAĞLANIR MI?

   Kullanılmayan odalarda radyatörleri kapatmak da doğru bir tasarruf yöntemi değildir. Radyatörleri kapatılan odalarla yanan odalar arasında yüksek ısı farkları oluşur. Bu da odaya girip çıkıldığında soğuk oda ile sıcak oda arasında ısı geçişi meydana getirecek ve sıcak odanın hemen soğumasına neden olacaktır. Soğuyan ortamı ısıtmak için kombinin ayarını yükseltmek gerekecektir bu da tasarrufu engelleyecektir. Kullanılmayan odalardaki radyatörleri kapatmak yerine daha kısık ayarda çalıştırmak çok daha tasarruflu olacaktır. Radyatörlerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da iç temizliğidir. Radyatörlerde hava olması veya iç temizliğine ihtiyaç duyması ısıtma performansında düşüklüğe neden olmaktadır. Bu nedenle bir teknik servis yardımıyla petek kullanımına başlamadan önce mutlaka temizliğinin yapılması gerekir.

   DOĞALGAZ TASARRUFU İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

   Doğalgaz tasarrufu yapmak ve daha az doğalgaz faturası ödemek için bazı önlemlerin alınmasında fayda olacaktır. Genel anlamıyla yukarıda bahsetmiş olduk ancak farklı önlemlerle birlikte maddeler halinde tekrar belirtelim. İşte tasarruf için dikkat edilmesi gereken hususlar:

   • Binaların ısı yalıtımı, mantolaması ve duvarların izolasyonu yapılmalıdır.
   • Pencerelerin çift camlı olmasına dikkat edilmelidir.
   • Gece, gündüz ısınan evlerin yüzde 50 ile 55 oranında nemlendirilmesi gerekir.
   • Pencere ve kapı aralarından hava sızmadığına emin olunmalıdır.
   • Çatı katı odası var ise üst katın yalıtımı gerektiği şekilde yapılmalıdır.
   • Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su boruları yalıtılmalıdır.
   • Yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmelidir.
   • Peteklerin önü herhangi bir eşya ile kapatılmamalı ve ısının alana yayılması sağlanmalıdır.
   • Peteklerin önüne kalın ve uzun perdeler çekilmemelidir.
   • Geceleri sıcaklar daha düşük olacağı için camlara kalın perdelerin çekilmesi ısı kaybını önleyecektir.
   • Zeminin açık bırakılmaması da ısı kaybını büyük oranda engelleyecektir.
   • Bu hususlara dikkat edildiğinde büyük oranda doğalgaz tasarrufu sağlanacak ve faturalar daha düşük miktarda ödenecektir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.