SGK hizmet dökümü nedir? Ne işe yarar?

   16.11.2020
   SGK hizmet dökümü nedir? Ne işe yarar?

   Ülkemizde kamu kurumlarında olsun, özel şirketlerde olsun veya kendi işinde olsun çalışan her bir birey sigortalı olma kapsamında SGK’ya giriş yapmaktadır.

   Sigortalı olarak çalıştığı dönemler için prim ödemesi gerçekleştirirler. İşten çıkış, emeklilik, tazminat gibi farklı nedenlerden dolayı SGK hizmet dökümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreçlerde insanlar SGK hizmet dökümü nedir? SGK hizmet dökümü ne işe yarar ve hizmet dökümü nereden alınır gibi soruların cevaplarını arıyor. Peki, SGK hizmet dökümü nedir? Ne işe yarar? SGK hizmet dökümü nasıl alını? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR?

   SGK hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan tüm bireylerin sigorta ve prim bilgilerini detaylarıyla ortaya koyan ve 4A-4B-4C olarak üç farklı şekilde sınıflandırılan bir belgedir. Eski sistemde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A’lı, Bağ-Kur’a bağlı vatandaşlar 4B’li ve emekli Sandığına bağlı olan vatandaşlar 4C’li olarak ayrı ayrı bağlı bulundukları kurumlardan hizmet dökümü alabiliyorlardı. Yapılan düzenlemeyle birlikte bütün kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmış ve tek bir merkezden yönetilmeye başlanmıştır.

   SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE HANGİ BİLGİLER YER ALIR?

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  hizmet dökümünde, kuruma bağlı vatandaşların pek çok bilgisi yer almaktadır. Bu bilgilere bakacak olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

   • Bireyin temel sigorta bilgileri,
   • Bireyin ilk defa sigortalı işe giriş tarihi ve işten ayrılış tarihi,
   • Bireyin sigortalı olarak kaç gün çalıştığı,
   • Sigortalı olunan dönemdeki hizmet bilgileri,
   • Hangi aylarda ne kadar sigorta priminin yatırıldığı,
   • Bireyin çalıştığı şirket bilgileri gibi bilgiler yer almaktadır.

   SGK HİZMET DÖKÜMÜ NİÇİN KULLANILIR?

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümünün ülkemizde pek çok kullanım alanı vardır. En çok kullanılan alanları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

   • SGK’nın vatandaşlar için hazırladığı SGK borç sorgulama, SGK emekli maaşı sorgulama, Ne zaman emekli olurum ve Emekli maaşı sorgulama gibi uygulamalara hizmet sunmak için kullanılır.
   • Kıdem hesaplamalarında,
   • İkramiye hesaplamalarında,
   • Vize alma süreçlerinde,
   • Mahkemelerde,
   • Devlete bağlı resmi kurumlarda,
   • Banka kredi kullanımlarında,
   • Emeklilik işlemlerinde,
   • Bu ve buna benzer pek çok alanda SGK hizmet dökümü kullanılmaktadır.

   SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

   SGK hizmet dökümünü almanın farklı yolları vardır. Bunlardan biri herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek alınabilir. Diğer taraftan SGK müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden e-devlet aracılığıyla alınabilmektedir.

   E-devlet üzerinden hizmet dökümü almak için öncelikle bir e-devlet şifresinin olması gerekir veya internet bankacılığı şifresinin olması gerekir. T.C kimlik bilgileri ve e-devlet şifresiyle birlikte e-devlet uygulamasına giriş yapılır. Arama çubuğuna örneğin 4A hizmet dökümü yazılarak aranır. Açılan sekmede 4A hizmet dökümü detaylarıyla yer almaktadır. Buradan çıktısı alınarak kullanılabilir. Bunun gibi diğer 4B veya 4C hizmet bilgilerine de aynı yolla ulaşılabilmektedir.

   BARKODLU SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR?

   Barkodlu SGK hizmet dökümü alabilmek için e-devlet uygulamasına giriş yapılmalıdır. E-devlet şifresiyle uygulamaya girildikten sonra SGK hizmet dökümü sayfası bulunur. Burada alınacak hizmet dökümüne barkod eklenir. Bu barkod evrakın verileceği ilgili kurum tarafından e-devlet sistemi üzerinden doğrulanabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.