İcra nedir? İcra takibi nasıl yapılır?

   16.11.2020
   İcra nedir? İcra takibi nasıl yapılır?

   Bireyler, işletmeler veya kurum ve kuruluşlar zaman zaman ekonomik olarak zor duruma düşebilirler. Bu süreçte borçlanmaya gidebilirler ve ödeme konusunda sıkıntıya düşerek içre takibine alınabilirler.

   Böyle durumlarda soğukkanlı ve bilinçli hareket etmek en mantıklısı olacaktır. İcra takibi ile ilgili detayları iyi bilmek ve ona göre hareket etmek gerekir. Günümüzde birçok insan borç ödeyememe nedeniyle icra takibine düşmektedir ve icra takibinden nasıl kurtulacağını araştırmaktadır. Peki, icra nedir? İcra takibi nasıl yapılır? İcra takibine itiraz nasıl edilir? Tüm detaylar haberimizde…

   İCRA NEDİR?

   Alacaklı olan bir bireyin, şirketin, kurum ya da kuruluşun borcunu tahsil edebilmek için başlattığı sürece icra süreci denir. Yani borçlu taraf borcunu ödemediği veya ödeyemediği durumlarda alacaklı tarafın devletin gücüne başvurarak borcunu tahsil etme sürecidir. İcra sürecini başlatmak için de öncelikle İcra Müdürlüklerine takip açılması gerekmektedir.

   İcra Müdürlükleri, alacaklı ile borçlu arasında yapılan sözleşmeler gereği tüm hak ve alacakların kamu tarafından takibini sağlar. Yani alacaklı tarafın borç tahsilini kişisel kuvvetiyle değil kamu gücüyle ve yasal yollarla gerçekleştirme yoludur.

    

   İCRA TAKİBİ NEDİR?

   İcra takibi, alacaklı tarafın borcunu tahsil etmek için batırdığı icraya dair tüm süreçleri ifade etmektedir. Alacaklı ve borçlu arasındaki alacak verecek dolayısıyla başlayan ve alacaklının İcra Müdürlükleri yoluyla borçlu taraftan borcunu tahsil etmesine kadar olan sürece icra takibi süreci denir.

    

   İCRA TAKİBİ TÜRLERİ NELERDİR?

   Alacaklı ve borçlu arasında başlatılan icra takibinin iki türü vardır. Bunlardan biri İlamlı icra takibi, diğeri ise İlamsız icra takibidir. Şimdi ilamlı ve ilamsız icra takibi nedir bunların detaylarına bakalım.

    

   İLAMLI İCRA TAKİBİ NEDİR?

   İlamlı icra takibi, alacaklının borcunu mahkemeye başvurarak başlattığı icra takibine denir. İlam mahkeme kararı anlamına gelmektedir ve icra takibi mahkeme yoluyla açılmaktadır.

    

   İLAMSIZ İCRA TAKİBİ NEDİR?

   İlamsız icra takibinin iki farklı yolu vardır. Bunlardan; genel haciz yolu ile icra, diğeri ise Kambiyo senedine dayanan icra takibidir.

    

   Genel Haciz Yolu İle Haciz Takibi:

   Bu tür icra takiplerinde alacaklı tarafta çek, senet, poliçe veya herhangi bir mahkeme kararı bulunmaz. Alacaklı taraf, taahhütname veya sözleşme gibi belgelerle birlikte İcra Müdürlüklerine gider ve genel haciz yoluyla takip başlatır.

    

   Kambiyo Senedine Dayanan İcra Takibi:

   Bu tür icra takibinde poliçe, çek, senet veya bono gibi belgeler söz konusudur. Bu belgelerle icra takibi başlatılır ve bu tip icra takiplerinde haciz yolu söz onuşudur. Alacaklı taraf söz konusu belgelerle birlikte İcra Müdürlüklerine başvuruda bulunur. İcra Müdürlükleri aracılığıyla borçluya ödeme emri tebliğ edilir. Borçlu taraf bu tebliğden sonra 10 gün içerisinde borcunu ödemekle yükümlüdür.

    

   İCRA TAKİBİ NASIL BAŞLATILIR?

   İcra takibinin başlatılabilmesi için öncelikle alacaklı ve borçlu tarafların olması gerekir. Borçlu tarafın borcunu ödeyememesi ve alacaklının kanun yoluyla bunu tahsil etme sürecini başlatması gerekir. Alacaklı tarafın icra takibi başlatmak için öncelikle icra takibinin hangi türde olacağına karar vermesi gerekir. Daha sonra seçilen icra türüne uygun belgelerin hazır edilmesi ve ilgili birime başvuruda bulunulması gerekir. Bu belgelerle birlikte takip talebi ve ödeme emri hazırlanır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra İcra Tevzi Bürosu’na gidilerek harç ödemesi gerçekleştirilir. Harç tutarları alacaklı tarafın tahsil edeceği borcun miktarına göre değişiklik göstermektedir. İcra Müdürlükleri borçlu tarafa ödeme emrini tebliğ ederler. Borçlunun kendisine ulaşan tebliğe itiraz etmezse icra takibi kesinleşmiş olur. Borçludan belirlenen süre içerisinde borcunu ödemesi istenir. Borçlu bu süre içerisinde de borcunu ödemezse daha ileri adımlar atılır ve haciz işlemlerine geçilebilir.

    

   İCRA TAKİBİNE İTİRAZ SÜRESİ NE KADAR?

   Alacaklı tarafın icra takibi başlatması sonucu borçlu tarafa ödeme emri gönderilir. Borçlu taraf ödeme emrini aldığı andan itibaren borcunu kabul etmiyorsa ödeme emrine itiraz hakkı bulunmaktadır. İlamsız icra takibine itiraz ödeme emri gönderen icra müdürlüğüne yapılır. İtiraz hem yazılı hem de sözlü olarak yapılır. Borçlunun itiraz etmesi durumunda icra takibi durmuş olur. Bu durumda da alacaklı taraf icranın durdurulmasını kaldırmak için mahkemeye başvuruda bulunabilir. Mahkemeye başvuru süresi 6 aydır. Mahkemeye başvuruda bulunan tarafın alacaklı olduğunu ispat etmesi gerekir.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.