Bandrollü ürün sorgulaması nasıl yapılır?

   12.11.2020
   Bandrollü ürün sorgulaması nasıl yapılır?

   Son zamanlarda sahte ürünler sebebiyle artan ölüm vakaları dolayısıyla bakanlık harekete geçti. Artık satın alınacak ürünlerin sahte olup olmadığı bandrol kontrol sistemi ile hemen anlaşılabilecek.

   Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından geliştirilen Bandrollü Ürün İzleme Sistemi mobil uygulaması ile artık tüketiciler satın aldıkları tütün mamulleri ve alkollü içki ürünlerini üzerlerinde yer alan bandrollerden kontrol edebilecekler. Satın aldıkları ürünün sahteliğini ve gerçekliğini bu sistemden kontrol edebilecek olan vatandaşlar sahte ürünler için anında şikayette bulunabilecekler. Peki, bandrollü ürün sorgulaması nasıl yapılacak? Detaylar haberimizde…

   BANDROL SORGULAMASI NASIL YAPILACAK?

   Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), tütün mamulleri ve alkollü ürünlerdeki kayıt dışı üretim ve sahte-kaçak ürünlerle mücadele kapsamında bazı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar aynı zamanda vergi kayıplarının da önüne geçecek. GİB’in hayata geçirdiği mobil uygulama sayesinde vatandaşlar altıkları tütün mamulleri ve alkollü içkilerin sahte ya da kaçak olup olmadığını sorgulayabilecek.

   Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu amaçla geliştirdiği Tütün ve Alkollü İçki Mamullerinde Ürün İzleme Sistemi (ÜİS) ile yurtiçinde üretilen ve ithali gerçekleştirilen tütün mamulleri ile alkollü içkilerin bandrol ve kod uygulaması bulunacak. Bu kod ve bandroller, mamul ve ürünlerin üretim tesislerinde uygulanacak. Burada verilen kod ve bandrol bilgileri GİB Veri Merkezine aktarılacak. Tüketici tarafından gelen bilgiler GİB’in yapacağı risk analizi çalışmalarıyla denetlenecek ve vergi incelemeleri de gerçekleştirilecek.

   BANDROL TARAMASI NASIL YAPILACAK?

   Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tüketicilere yönelik geliştirdiği GİB Bandrollü Ürün İzleme Sistemi (BÜİS) mobil uygulaması ile tüketiciler, bandrol ve kod üzerinden ürün bilgileriyle sisteme kayıtlı bir ürünün olup olmadığını cep telefonlarından sorgulama imkanına sahip olacaklar. Android ve IOS uygulamalı akıllı telefonlarda çalışabilen uygulama, ürün bilgilerini ücretsiz olarak tüketiciye ulaştırıyor. Bu uygulamayı telefonlarına indiren tüketiciler, sistemdeki kod taramasını üründeki bandrol üzerine hizalayacaklar. Uygulama otomatik olarak ürünü tarayacak. Ürünle ilgili detaylı bilgi tüketiciye ulaştırılacak. Ürün sahte ve kaçak ise anında şikayette bulunulabilecek.

   BANDROLLÜ ÜRÜN SORGULAMASINA BÜYÜK İLGİ

   Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kullanıma sunduğu uygulama tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmüştür. 2020 yılı içerisinde 211 bin kişi bu uygulamayı indirerek kullanmaya başlamıştır. Mobil uygulama ile yapılan sorgulamalar veri merkezinde analiz edilirken, saha denetimleri de mobil uygulama geri dönüşlerine göre yapılmakta ve bu uygulamanın geri dönüşlerinden yararlanılmaktadır.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.