Taşeron işçi zam oranları belli oldu mu?

   12.11.2020
   Taşeron işçi zam oranları belli oldu mu?

   Yeni yıla yaklaştıkça işçi, memur ve emekliye yapılacak yeni yıl zammı ile ilgili konular araştırılmaya başlandı. Taşeron işçiler için yapılacak yeni yıl zammı için de süreç başlamak üzere.

   4D kapsamında yer alan taşeron işçiler için 2021 yılı zam oranları, mali ve sosyal hakları için yapılacak görüşmeler kısa süre içerisinde başlayacak. Peki, yeni yılda taşeron işçiye zam oranı ne kadar olacak? Taşeron işçilerin sosyal ve mali hakları nelerdir? Yeni yıl zammı ne zaman alınmaya başlanacak? Tüm detaylar haberimizde…

   On binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren ve merak beklenen yeni yıl zam oranları ile ilgili açıklama Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan tarafından yapıldı. Başkan Arslan açıklamada, 2020 TİS görüşmelerinin birkaç ay sürebileceğini ve bu süre sonunda zam oranlarının belirleneceğini belirtti. Yeni yıl zam oranları ile ilgili de şu ihtimaller öne çıkmaktadır.

   TİS GÖRÜŞMELERİNDE HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

   Taşeron işçiler için 2020 TİS görüşmelerinde önemli 4 konu başlığı bulunuyor. Daha önceki yıllarda da mağduriyeti yaşanan bu konu başlıkları da şu şekildedir:

   • Düzenleme eksikliğinden dolayı her türlü işte çalıştırılan taşeron işçilerin görev tanımının olmaması.
   • Aile birliğinin bozulmasına neden olan tayin hakkının bulunmaması.
   • Kadroya geçtikten sonra maaşları düşen işçiler için yüzdelik dilimde düzenlemenin yapılması.
   • Maaş zam oranlarının düşük olması en önemli konu başlıklarını oluşturuyor.

   TAŞERON İŞÇİYE ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

   Taşeron işçiye zam oranlarının ne kadar olacağı henüz belli değil. Yapılacak olan TİS görüşmeleri sonrası netlik kazanması bekleniyor. Ancak Hür Belediye İş Sendikası ile Bozova Belediyesi bünyesinde yer alan ve Bozbel A.Ş. bünyesinde çalışan işçilere yüzde 45 oranında rekor bir maaş zammı yapılmıştır. Bu maaş oranlarının diğer taşeron işçiler için bir emsal olması bekleniyor.

   TAŞERON İŞÇİ 2020 ZAM ORANLARI NE KADAR?

   Taşeron işçi 2020 zam oranları için net bir rakam telaffuz edilmedi ancak bazı değerlendirmeler öne çıkmaktadır. Bu değerlendirmelerden en kuvvetle muhtemel olanı, 2020 yılı asgari ücret maaş zam oranı olan yüzde 15 gibi bir artışın olabileceği. Bu zam oranı hali hazırda enflasyon oranlarının da üzerinde olup bu şekilde kabul edilmesi halinde işçilerin refah payı artacaktır.

   Bir diğer değerlendirme ise ilgili sendikaların 2020 TİS görüşmelerinde talep edeceği zam oranı. Şu ana kadar sendikalar tarafından herhangi bir oran açıklama yapılmazken, işçi sendikalarının geçmiş dönemlerdeki yüzde 4’lük bir zam oranını göz önünde bulundurması bekleniyor. Bu kapsamda sendikaların en az yüzde 15 ve üzeri bir oranlı bir teklifle masada olmaları bekleniyor.

   TAŞERON İŞÇİ KİME DENİR?

   Kamu kurumlarında hizmet alım ihalelerinin kazanan özel sektör şirketleri bünyesinde istihdam edilen ancak fiili olarak kamu kurumlarına ait iş yerlerinde çalışan ve kamu hizmeti yapan işçilere taşeron işçi denir. Taşeron işçiler çalıştığı kurumun kadrolu çalışanı olmayan işçilerdir. Buradaki en büyük fark, kadrolu işçinin işvereninin kamu kurumu olması, ancak taşeron işçinin işvereninin özel sektör şirketi olmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda 696 sayılı KHK ile pek çok taşeron işçi kadroya dahil edilmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.