Tarım sigortası nedir? Neleri kapsar?

   12.11.2020
   Tarım sigortası nedir? Neleri kapsar?

   Ülkemizde milyonlarca insan geçimini tarımdan sağlamaktadır. Bu nedenle yetiştiriciliğini yaptığı ürünün hasadını en verimli şekilde yapmak istiyor.

   Ülkemizde sel, yangın, kuraklık gibi doğal ya da yapay felaketlerden dolayı tarım ürünlerinin hasadı yapılamamakta veya düşük miktarda ürün elde edilebilmektedir. Hal böyle olunca binlerce çiftçi yetiştiriciliğini yaptığı tarım ürünlerini sigortalatma kararı almaktadır. Peki, tarım sigortası nedir? Tarım sigortası neleri kapsar? Tüm detaylar haberimizde…

   TARIM SİGORTASI NEDİR?

   Tarım sigortası, çiftçilerin tarımsal ürünlerini güvence altına almak amacıyla poliçe bazında teminatlar altında korumaya alan sigorta çeşidine tarım sigortası denir. Tarım üreticisinin ve çiftçinin desteklenmesi, doğal afetler veya iklim koşullarına bağlı olarak oluşabilecek zararların önlenmesi veya oluşacak zararların en aza indirilmesi için devlet destekli olarak yapılmaktadır. Tarım sigortası, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yönetilmektedir. TARSİM, sigorta altına alınacak ürünleri, riskleri, bölgeleri ve işletmeleri belirler. Ölçeklerine göre devletin sağlayacağı prim desteği miktarı her yıl Cumhurbaşkanlığı kararı ile belirlenmektedir.

   Tarım sigortası, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin ürünlerini koruma altına alması açısından oldukça önemlidir. Çiftçiler, devlet garantili tarım sigortası ile ürünlerini ve hayvanlarını güvence altına almış oluyorlar. Herhangi bir olası ürün kaybında veya hayvan telefinde zararlar sigortadan karşılanmaktadır. Bu nedenle tarım sigortasının ne olduğu iyice öğrenilmeli ve tarımsal ürünler herhangi bir tehlikeye karşı güvence altına alınmalıdır.

   TARIM SİGORTASI NELERİ KAPSIYOR?

   Tarım sigortasının kapsamı, TARSİM’in resmi internet sitesinde (web.tarsim.gov.tr) 8 kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

   • Bitkisel ürün sigortası,
   • İlçe bazlı kuraklık verim sigortası,
   • Sera sigortası,
   • Büyükbaş hayvan sigortası,
   • Küçükbaş hayvan sigortası,
   • Kümes hayvanları sigortası,
   • Arıcılık sigortası,
   • Su ürünleri tarım sigortalarıdır.

   Tarımsal ürünler ve hayvanlar, bu sigorta çeşitleriyle her türlü doğal afetler, bulaşıcı hastalıklar ve zehirlenmeler gibi olumsuz durumlara karşı koruma altında olurlar. Sigorta yaptıran bireyler dilemeleri halinde belli ücret karşılığı ek garantiler de kapsam içine aldırabiliyor.

   TARIM SİGORTASINDAN NASIL YARARLANILIYOR?

   Herhangi bir çiftçinin ürünlerine veya hayvanlarına tarım sigortası yaptırabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur. Sigorta prim desteğinden yararlanmak için de kayıt sistemlerinin sürekli güncel olması gerekmektedir. Çiftçiler ürün yetiştirme alanlarına göre aşağıdaki sistemlere kayıt olabilmektedirler:

   • Bitkisel ürünler için: Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS),
   • Seralar için: Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS),
   • Büyükbaş hayvancılık, Küçükbaş hayvancılık ve Kümes hayvancılığı için: Hayvancılık Bilgi Sistemi’ne (HAYBİS),
   • Su ürünleri için: Su Ürünleri Kayıt Sistemi’ne (SKS),
   • Arıcılık için: Hayvancılık Bilgi Sistemi (HAYBİS) ve Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayırların yaptırılması gerekmektedir.

   Ürünlerin hasadı yapılana kadar veya sigorta tarihinin bitimine kadar bu kayıt sisteminin güncel olması gerekmektedir.

   EK 5 TARIM SİGORTASI NEDİR?

   Ek 5 tarım sigortası, 5510 sayılı SGK kanununa 6111 sayılı torba yasa kanunla 01.03.2011 tarihinde Ek 5. maddeye eklenen kanun maddesine denilmektedir. Ek 5. Madde, tarım ve orman işlerinde gündelik veya mevsimlik olarak çalışan kişiler isteğe bağlı olarak sigortalı olabilmektedirler. Bu madde tarım ve orman işçisine düşük primlerle emekli olabilme imkanı sunmaktadır.

   Ek 5 tarım sigortasından yararlanabilmek için herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmamak ve tarım işlerinde süreksiz çalışıyor olmak gerekmektedir. Bununla birlikte çiftçilik kaydı ve aktif vergi kaydının da olmaması gerekmektedir.

   Ek 5 tarım sigortası yaptırmak için, ek 5 tarım sigortası formu doldurularak muhtar ve il/ilçe tarım müdürlüklerinde onaylatılır. Form, kimlik fotokopisiyle birlikte SGK il/ilçe müdürlüklerine teslim edilir. Yaklaşın bir ay sonra sigortalıya gönderilecek formla birlikte Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na primlerin ödenmesine başlanabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.