Tarım sigortası ile nasıl emekli olunur?

   12.11.2020
   Tarım sigortası ile nasıl emekli olunur?

   Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar emekli olabilmenin yollarını arıyorlar. Bu kapsamda tarım sigortası nedir? Tarım sigortası yaptırmanın şartları nelerdir? Tarım sigortası primleri ne kadar ve tarım sigortası ile nasıl emekli olunur gibi soruların cevaplarını arıyor.

   Biz de tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayıp emekli olabilme imkanlarını araştıran vatandaşlar için tarım sigortasıyla nasıl emekli olunur? Tarım sigortasıyla emekli olabilmenin şartları nelerdir diye araştırdık ve aşağıdaki yolların takip edilmesiyle birlikte sigorta yaptırılır. Yaş ve primlerin doldurulması halinde ise tarım işçilerine emeklilik yolu açılmaktadır.

   TARIM SİGORTASI NEDİR?

   Tarım Sigortası, geçimini tarım işlerinde çalışarak sağlayan ve bunun dışında herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların emeklilik hakkı kazanabileceği bir sigorta sistemidir. Bir tarım işçisinin tarım sigortasından yararlanabilmesi için; aktif bir vergi kaydının olmaması, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydının olmaması ve SGK 4A-4B kapsamında sigortasının olmaması gerekmektedir. Herhangi bir sigortaya kaydı olan bireyler tarım sigortasına başvuruda bulunamazlar. Tarım sigortası ile emekli olabilmenin bazı şartları vardır. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

    

   TARIM SİGORTASI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

   5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre;

   • Bireyin gündelik veya mevsimlik tarım işçisi olması,
   • Tarım işlerinden başka herhangi başka bir işinin olmaması,
   • Aktif bir vergi kaydının olmaması,
   • Herhangi bir çiftçi kayıt sisteminde kaydının olmaması,
   • SGK 4A ve 4B sisteminde kaydının olmaması gerekmektedir.

    

   Vatandaşlar, herhangi başka bir sigorta sistemine kaydı olması durumunda tarım sigortası başvurusu yapamazlar ancak bunun birkaç istisnası vardır. Bunlar; SGK’dan ölüm aylığı veya dul ve yetim aylığı alıyor olunması tarım sigortasına başvuru ve emekli olmak için engel teşkil etmez. Ancak bireyler tarım sigortasından emekli olduklarında dul ve yetim aylıkları kesilecektir. Prim ödemesi süresi boyunca bu aylıkları almaya da devam edebiliyorlar.

    

   TARIM SİGORTASI EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

   Bireyler, daha önce belli aralıklarla sigortalı olarak çalışmışlarsa farklı şartlar dahilinde daha az prim yatırarak emekli olabilme hakkına sahip olabiliyorlar. Prim ödeme gün sayısı bireylerin sigortaya giriş tarihine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre tarım sigortasıyla emekli olmanın şartları aşağıdaki gibidir:

   • Sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan kadınlar; 3600 gün prim ödemesi ve 58 yaşını doldurması gerekir.
   • Sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan erkekler; 3600 gün prim ödemesi ve 60 yaşını doldurması gerekir.
   • Sigortalı olma tarihleri 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında olan kadınlar; 25 yıl sigortalı olmak şartı, 4500 gün prim ve 58 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
   • Sigortalı olma tarihleri 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında olan erkekler; 25 yıl sigortalı olmak şartı, 4500 gün prim ve 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekir.
   • Sigorta giriş tarihi 30 Nisan 2008 tarihinden sonra olan kadınlar; 5400 gün prim ödemesi yapması ve 61 yaşında olması gerekmektedir.
   • Sigorta giriş tarihi 30 Nisan 2008 tarihinden sonra olan erkekler; 5400 gün prim ödemesi yapması ve 63 yaşında olması gerekmektedir.

    

   TARIM SİGORTASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Tarım sigortasına başvuruda bulunmak için talep edilen belgelerin temin edilmesi ve aşağıdaki yolların takip edilmesi gerekmektedir:

   • Tarım sigortasına başvuruda bulunacak olan bireyin öncelikle Ek 5 tarım sigortası formunu doldurması gerekmektedir.
   • Doldurulan form mahalle muhtarı ve tarım il/ilçe müdürlüklerine onaylatılır.
   • Onaylatılan form, kimlik fotokopisi ile birlikte SGK il/ilçe müdürlüklerine teslim edilir.
   • SGK’nın onaylamasıyla birlikte prim ödemelerine başlanabilmektedir.

    

   TARIM SİGORTASI PRİMİ NE KADAR?

   Sigortaya girişi 30.04.2008 tarihinden önce olan ve kesintisiz prim ödeyenler; tarım sigorta prim ödemelerini 2925 lira aylık brüt asgari ücretin 15 günlük prime esas kazancında ödeme yaparlar. Buna göre; 2925 lira üzerinden 15 gün prim ödemesi yapanlar 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödeyeceği prim tutarı aylık 478.23 liradır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.