Vergi yapılandırması hangi borçları kapsıyor?

   11.11.2020
   Vergi yapılandırması hangi borçları kapsıyor?

   Geçtiğimiz günlerde TBMM’de görüşülen torba kanun ile bazı vergi borçlarına yapılandırma hakkı getiriliyor. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ve borçlarını ödemede kolaylık sağlayacak olan yasa teklifi TBMM’de kabul edildi.

   Yapılandırma ile 31Ağustos 2020 öncesi tüm borçlar kapsama alınacak ve borç faizlerinin silinmesi gündeme gelecek. Yapılandırmanın yasalaşmasıyla birlikte hangi vergi ve borçların yapılandırmaya alınacağı ve yapılandırmaların ne zaman başlayacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, vergi borcu yapılandırmaları nasıl olacak? Yapılandırma hangi borçları kapsıyor? Ödemelerde taksit imkanı bunuyor mu? Tüm detaylar haberimizde…

   HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA?

   Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren borç yapılandırması büyük oranda meclisten geçti. Kısa süre sonra tamamen kabul edilip yasalaşarak yürürlüğe girecek. Borç yapılandırması ile birlikte milyonlarca vatandaş faiz borçlarından kurtulacak ve kalan borçlarını kolaylıkla ödeme imkanına sahip olacak. Peki hangi borçlar yapılandırma kapsamında hep birlikte detaylara bakalım.

   Yapılandırma kapsamına giren borçlar:

   • Gelir Vergisi,
   • Kurumlar Vergisi,
   • KDV,
   • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),
   • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),
   • Emlak Vergisi,
   • Gümrük Vergisi,
   • Tüm idari para cezaları,
   • Su, Atık su, Yol katılım payları,
   • KYK borçları,
   • SGK prim borçları,
   • İdari para cezaları,
   • Ecrimisiller,
   • TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği (TBB), TÜRMOB ve İhracatçılar Birliği aidat ödemeleri,
   • Belediye su borçları gibi borç ve vergiler yapılandırma kapsamına alınacaktır.

   YAPILANDIRMANIN İLK TAKSİTİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

   Borç taksit ödemeleri yapılandırma türüne göre değişiklik göstermektedir. Vergi borçları ile ilgili ödemelerin ilk taksiti Ocak 2021 itibarıyla başlayacak. Prim borcu ödemelerinin ilk taksiti Şubat 2021 itibarıyla ve diğer borçların ödemesi ise yapılandırma başvurularının sona ermesiyle birlikte başlayacak.

   YAPILANDIRMA ÖDEMELERİNDE TAKSİT İMKANI VAR MI?

   Borcunu yapılandıran kurum, kuruluş ve vatandaşlar için taksit imkanı da sunulmaktadır. Ancak taksitlerde vade farkı alınacaktır. Vatandaşların istemeleri durumunda gecikme zammıyla birlikte 18 aya kadar taksitlendirme imkanı sunulmaktadır. Ödemeler 2 ayda bir yapılacağı için taksit sayısı otomatik olarak 36 aya çıkmış oluyor.

   DAHA ÖNCE YAPILANDIRMA YAPANLAR YARARLANABİLECEK Mİ?

   Daha önceki yılarda borç yapılandırması yapanlar ve yapılandırması bozulanlar da bu yapılandırma kapsamına alınacaktır. Bu kapsamda devlet vatandaşlara her türlü ödeme kolaylığını sağlamaktadır. Bu imkanlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar ilgili tarihlerde yapılandırmaya başvurmaları gerekmektedir.

   YAPILANDIRMA BORÇLARI NASIL HESAPLANACAK?

   Borç yapılandırması dediğimizde akla ilk gelen borçlar mı silinecek sorusu gelse de aslında bu pek de öyle değildir. Yapılandırmada amaç biriken faiz borçlarının silinmesi ve kalan ana paranın taksitlendirmesi ile kolay ödeme imkanı sağlanmasıdır. Son yapılandırma ile birlikte kapsam dahiline alınan borçların faizleri silinecek. Anaparaya aylık yüzde 0,35 oranında gecikme zammı eklenecek. Gecikme zammı, Yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Yapılandırılan borçlar tek taksit halince ödenirse gecikme zammının da yüzde 90’ı silinmektedir.

   YAPILANDIRMAYA NASIL BAŞVURULACAK?

   Borç yapılandırma başvuruları, yasanın TBMM’de kabul edilerek y6asalaşmasıyla başlayacaktır. Bu yasanın önümüzdeki hafta içerisinde yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Başvurular da yasanın çıkmasıyla başlayacak ve yılsonuna kadar devam edecektir. İnternet üzerinden ve posta yoluyla başvuru imkanı da sunulmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.