Evde bakım parası yatan iller Kasım 2020

   11.11.2020
   Evde bakım parası yatan iller Kasım 2020

   Evinde bakıma muhtaç yaşlı veya engelli bireyler için devlet belli miktarda evde bakım maaşı vermektedir. Bu maaş genellikle yaşlının veya engellinin bakımını üstlenen kişiye verilmektedir.

   Kasım 2020’de hangi illerde evde bakım maaşlarının hesaplara yatırıldığı vatandaşlar tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Evde bakım maaşları her ay farklı günlerde hak sahiplerine verilmektedir. Peki, Kasım ayı itibarıyla hangi illerde evde bakım maaşları yattı? Detaylar haberimizde…

   11 Kasım 2020 tarihi itibarıyla bakıma muhtaç yaşlı ve engelli vatandaşlar için verilen evde bakım parası bazı illerde yatırılmaya başlandı. Evde bakım parası yatırılan iller aşağıdaki gibidir.

   KASIM AYI EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER

   Evinde yaşlı ve engelli olup bakıma muhtaç olan bireyler için verilen evde bakım parası, 11 Kasım 2020 tarihi itibarıyla bazı illerde hesaplara yatırılmaya başlandı. Bu iller aşağıdaki şekildedir:

   • İzmir,
   • Hatay,
   • Tokat,
   • Osmaniye,
   • Afyonkarahisar,
   • Kırklareli.

   EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Devlet kurumlarında yapılabilecek pek çok işlem gibi evde bakım maaşı sorgulaması da online olarak e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu işlem için öncelikle bireylerin e-devlet şifrelerinin olması gerekir. Şifresi olmayanlar herhangi bir PTT şubesinden şifrelerini alabilirler. Şifresi olan bireyler e-devlet uygulamasına giriş yaparak “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına giriş yaparak evde bakım maaşı sorgulamasını yapabilirler.

   SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Evde bakım maaşı bilgilerini sorgulama işlemi SMS olarak da sorgulanabilmektedir. Engelli ve bakıma muhtaç yaşlılar için alınan evde bakım maaşını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan bireyler, cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKİYE” yazıp 4747’ye göndererek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Mesaj yoluyla sorgulama işlemi ücretli olup, operatörler 1 mesajlık ücreti faturalara yansıtmaktadır.

   EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

   Her yıl memur maaş katsayısına bağlı olarak; 65 yaş aylığı, engelli yardımı, evde bakım aylıkları başta olmak üzere bütün sosyal yardımlar zamlanmaktadır. Bu kapsamda tüm sosyal yardımlara yüzde 5.49 oranında artış yapılmıştır. 2019 yılı itibarıyla 1.384 lira olan evde bakım yardımı, 2020 yılı itibarıyla 1.460 lira olarak hak sahiplerine ulaştırılmaktadır. 2020 Temmuz ayı katsayı düzenlemesiyle birlikte Temmuz-Aralık döneminde evde bakım yardımı 1.544 liraya ulaşmıştır.

   EVDE BAKIM YARDIMI NEDİR?

   Hane halkı kişi başına düşen aylık gelir toplamı her ne türlü olursa olsun asgari ücretin net tutarının 3’te 2’sinden az, bakıma muhtaç olan yaşlı ve engelliler için verilen bir destek parasıdır.

   Evde bakım maaşı almak için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yetkili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporu olması zorunludur. Bu raporlarda engel oranı ise en az yüzde 50 oranında olmalı ve “Ağır Engelli” ibaresi kısmında “Evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir. Evde bakım yardımından yararlanmak için bakıma muhtaç bireyin yakın akrabası olması gerekmektedir.

   Yakın akraba olarak isimlendirilenler ise aşağıdaki gibidir:

   Bakıma muhtaç engelli bireyin üveyler de dahil olmak üzere;

   Eşi, çocukları ve çocuklarının eşleri,

   Anne-babası ve bunların anne-babası,

   Torunları ve torunlarının eşleri,

   Kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ve kardeş çocuklarının eşleri,

   Eşinin anne ve babası,

   Eşinin kardeşleri,

   Eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları,

   Amcaları ve amcalarının eşleri,

   Amca çocukları ve bunların eşleri,

   Halaları ve halalarının eşleri,

   Hala çocukları ve bunların eşleri,

   Dayıları ve dayılarının eşleri,

   Dayı çocukları ve bunların eşleri,

   Teyzeleri ve teyzelerinin eşleri,

   Teyze çocukları ve bunların eşlerinden her birini ifade eder.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.