Fındıkta verim projesinden kimler faydalanabilir?

   10.11.2020
   Fındıkta verim projesinden kimler faydalanabilir?

   Fındık üreticileri için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan fındıkta verimi artırmayı hedefleyen FINVER projesi büyük ilgi görüldü. Bu sene 300 dönümlük fındık bahçesinde uygulanan projenin gelecek sene 1000 dönümlük arazi için uygulanması hedefleniyor.

   Fındık Verimliliği Projesine (FINVER) Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan fındık üreticilerine yönelik projeye ilgi büyük oldu. Belediye tarafından yapılan yazılı açıklamada fındık bahçelerinde verimliliği en üst seviyeye çekmek için yapılan çalışmaları sürdüren Büyükşehir Belediyesi, FINVER Projesi ile birlikte tarım alanındaki atılımlara devam ettiğini belirtti.

   FINVER Projesi bu yıl 300 dönümlük bir fındık bahçesi üzerinde pilot uygulama olarak gerçekleşirken önümüzdeki yıl 1000 dönümlük arazide  bu uygulamanın sürdürüleceğine işaret eden açıklamada, bu proje ile birlikte atıl durumda olan fındık bahçelerinin bakımının da Büyükşehir Belediyesi tarafından A’dan Z’ye yapılacağı bildirildi.

   HEDEF 1000 DÖNÜM

   Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve proje koordinatörü görevini yürüten Asım Suyabatmaz’ında açıklamada var olan görüşünde, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’in sosyal belediyecilik alanında örnek verilen çalışmalardan birisini daha hayata geçirdiklerini yineledi.

   Proje koordinatörlüğü görevinde yer alan Suyabatmaz, FINVER projesi ile birlikte atıl durumda fındık bahçelerinin ORTAR şirketi tarafından 5 yıllık olarak kiralandığını ve bu kiralama ile birlikte bahçede ziraat mühendisi ile birlikte budama, gübreleme, yabani ot temizliği, ilaçlama işleminin yapıldığını ve işçiler tarafından fındık hasadının da yapıldığını bildirdi.

   Yapılan bu çalışmanın profesyonel ekip tarafından yapılıyor olması ile birlikte yüzde 100 verimliliği artırmayı hedeflediğine dikkat çeken Asım Suyabatmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

   “Ayrıca 5 yıl sonunda atıl durumda ve verimliliği yüzde 20’lere kadar düşmüş bahçeler, yine sahiplerine şartsız ve koşulsuz teslim ediliyor. Bu sayede hem fındıkta verimliliği artırmış hem de üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz. Pilot olarak bu yıl Perşembe ilçemizde 300 dekarlık alanda başlattığımız bu projemizde hedefimiz, gelecek yıl 19 ilçemizde 1000 dekarlık alanda hayata geçirmek.”

   Projeye ilginin üreticiler tarafından büyük olduğunu ifade eden Suyabatmaz, bu projeden faydalanmak isteyen üreticilerin Büyükşehir Belediyesi iştirakı ORTAR AŞ’ye başvuru yapmaları gerektiğini ifade ederek hem detaylı bilgiye ulaşacaklarını bildirdi. Tüm bunların yanı sıra 0 541 356 99 96 numarası aranarak da konu ile ilgili detaylı bilgi edinilebilir.

   Bu proje ile birlikte fındıkta verimliliğin yüzde 100 oranında artması hedefleniyor. Bu durum hem ithal edilecek kaliteli fındık miktarını artırırken hem de yurt içinde fındık fiyatların düşmesine katkı sağlayacak. Önümüzdeki senelerde projenin daha da geniş çapta devam edeceği bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.