2021 Asgari ücret ne kadar olur?

   06.11.2020
   2021 Asgari ücret ne kadar olur?

   Milyonlarca işçi Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammını merakla bekliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklama sonrasında asgari ücretin ne kadar olacağı tekrar gündeme geldi. Aralık ayı ile birlikte asgari ücret tespit komisyonu toplanacak ve bu komisyon içerisinde işçi, işveren ve hükümetten temsilciler yer alacak. Peki 2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak? 2021 asgari ücret zam oranı belli oldu mu? 2021’de asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar…

   2021 yılından ne kadar asgari ücretin ne kadar olacağına önümüzdeki ay yani Aralık ayında yapılacak toplantılar sonucunda karar verilecek. Yapılacak toplantılara işçi, işveren ve kamu kesiminden de katılımcılar eklenecek. Her üç kesimden de 5’er kişi bulunacak bu ekip 2021 yılı asgari ücretine kadar verecek. Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı doğrudan ilgilendiren ve 81 milyon kişinin de gelirini, ödemelerini ilgilendirirken bir çok hesaplamada da asgari ücret baz alınarak uygulanıyor. Şu anda asgari ücret net olarak 2 bin 324 lira 709 kuruş iken brüt olarak 2 bin 943 TL olarak uygulanmaktadır.

   ASGARİ ÜCRET NE DEMEK?

   Asgari ücretle aslında söylenmek istenen bundan daha aşağı ücret olmaması gerekir anlamına geliyor. En az olarak bu öde demek istenilirken sanki işveren için işçiye bu ödenmeli gibi algılanıyor. Yani asgari ücretin artması ile birlikte işverenin ödeyeceği para ile birlikte vatandaşın da borçlanması, işsizlik maaşı, primleri de artmış oluyor. Tüm bunların yanı sıra çalışanların maaşları ile birlikte aldıkları Asgari Geçim İndirimi olmak üzere bakım parası, işsizlik ödeneği gibi gelirlerde de artış meydana geliyor. Bununla birlikte Doğum-askerlik borçlanması, genel sağlık sigortası gibi ödemelerde de yeni rakamlara geçilmiş olunuyor. Asgari ücrette meydana gelen artış kadar vatandaşın da ödeyeceği miktar artıyor. Aynı zamanda çalışanların tazminatını da yeni asgari ücret oranına göre artış meydana geliyor.

   NELER DEĞİŞİYOR?

   • İşsiz kimselerin alacağı maaşta aynı oranda artacak.
   • Çalışan kişilerin aldığı asgari geçim indirimi de aynı oranda yükselmiş olacak.
   • Emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapan kişilerin de ödeyecekleri miktarlarda artış meydana gelecek.
   • İş görmezlik ödeneğinde de artış olacak.
   • Gündelikçiler için ödenecek primler artacak.
   • Primlerini kendi ödeyen Bağ-Kur’lular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralarda da yükseliş olacak.

   ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

   2021 yılı asgari ücret miktarı çalışanlar tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Önceki yıllarda yapılan zam oranlarına bakıldığında 2016 yılında meydana gelen yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar önceki yılın enflasyonunun 2 ile 5 puan üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Yine aynı şekilde 2021 yılı içinde ön görülen artış miktarı o kadar olacağı yönünde. Ancak net sonuç Aralık ayında kurulacak komisyon sonunda alınacak kararlara bağlı olarak ilerleyecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.