Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

   05.11.2020
   Sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

   İzmir’de meydana gelen deprem nedeni ile İzmir’de Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden faydalanan aileler için ödemelerin öne çekildiğini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu. Buna bağlı olarak 5 bin 700 ailenin hesabın 5,7 milyon TL ödeme yapıldığını Bakan Selçuk bildirdi. Peki İzmir dışından sosyal ekonomik destek yardımlarından faydalanan vatandaşlar ödemeleri ne zaman olacak?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında vatandaşların acil ihtiyaçlarını gidermek ve psikososyal destek hizmet sağlamak amacı ile ekiplerin 7 gün 24 saat saha da olacaklarını bildirdi. Deprem bölgesinde bulunup SED ödemelerinden faydalananlara yönelik ise Bakan Selçuk yaptığı açıklamada Bölgede Sosyal ve Ekonomik Destek alan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak için ödemeleri öne çektiklerini duyurdu. Bun bağlı olarak ise 5 bin 700 vatandaşın hesabına 5,7 milyon TL ödeme yapıldığını bildirdi.

   İzmir dışında SED ödemelerinden faydalanan vatandaşlar için ise ödemelerin normal zamanda 8 ile 15 Kasım tarihleri arasında yapılacağını belirterek SED hizmetinden faydalanan 125 bin çocuk için ise yaklaşık olarak 132 bin TL ödeme yapılacağının bilgisi verildi.

    

   SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK NEDİR?

   Sosyal ve ekonomik destek (SED) diğer sosyal yardımlardan farklı olarak hak sahibi kişilere maaş bağlanması anlamına gelmiyor. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayan ve yaşamlarını en düşük seviyede bile sürdürmekte zorluk yaşayan aileler için verilen bir yardımdır SED. SED yardımları geçici olarak ailelerin ekonomik koşullarını değiştirme ve iyileştirme sürecinde çocukların bakımlarına yardımcı olmak amacı ile verilir. SED yardımı kapsamında ailelere hem psiko sosyal hem de ekonomik destek sağlanmaktadır.

    

   SED BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

   Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında yararlanmak isteyen aileler için belli şartların sağlanıyor olması gerekir. SED yardımlarından yararlanmak için aranan şartlar şunlardır;

   • Hayatını sosyal hizmetler kuruluşunda devam ettiren ve haklarında bakım tedbiri kararı verilmesi durumunda aile veya yakınları yanına verilebilecek olanlara,
   • Yoksulluk seviyesinde ve maddi zorluklar nedeni ile korunmaya muhtaç durumuna düşebilecek çocukların haklarında bakım tedbiri kararı alınmadan sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilmesi,
   • Hayati tehlike arz eden ve ameliyat olunması durumları nedeni ile sorumluluğu altında olan çocukların bakılamaması,
   • Olağanüstü bir felaket, hastalık, doğal afet ya da kaza geçirerek belirli bir süre kendisini ve geçindirmekle yükümlü olduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olması durumlarda verilir.

   NASIL BAŞVURU YAPILIR?

   SED başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise ya bireysel olarak kişi başvuruda bulunabileceği gibi online olarak da başvuru yapabilmektedir. SED başvurusunu kişi e-Devlet üzerinden yapabileceği gibi İl müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri üzerinden yapabilmektedir. Online başvuru e-Devlet üzerinden yapılırken şahsi başvurular ise İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri’nden yapılmaktadır.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.