Çiğ süt ödemeleri ne zaman yapılacak?

   04.11.2020
   Çiğ süt ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Çiğ süt desteği kapsamında 607 milyon TL’lik ödemenin gerçekleşeceğini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli daha önce ilan etmişti. Üreticilerin sabırsızlıkla beklediği çiğ süt ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte çiğ süt ödemelerine ilişkin tüm detaylar…

   2020 yılı Temmuz ve Ağustos ayına yönelik çiğ süt ödemeleri ile ilgili açıklamayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yazılı olarak gerçekleştirmişti.

   Yaptığı yazılı açıklamada Bakan Pakdemirli geçen Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına yönelik çiğ süt desteğini 40 kuruş olarak ödeneceğini açıkladıklarını belirtti. Buna bağlı olarak ilk olarak 246 bin 649 üreticinin işlemleri gerçekleşen Temmuz ve Ağustos ayı için 1 milyon 629 bin ton çiğ süt için 607 milyon TL destek ödemesi için bugün (4 Kasım 2020) 18:00’den itibaren yatırılacağını beyan etti. Eylül ayına yönelik üretilen çiğ süt için çalışmalar hala devam etmekte olup, işlemlerin tamamlanmasından sonra bu aya yönelik destekte en kısa sürede üreticilerin hesaplarına yatırılmış olacak. Çiğ süt desteği ödemelerinin de bugün gerçekleşiyor olması üreticilerin rahat bir nefes almasına imkan sağlayacak.

   VADE FARKSIZ ARPA SATIŞI

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli besici ve yetiştiriciler için bir müjdeli haber daha verdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) arpa satışını başlatacağını duyurmuştu. Besi ve yetiştiriciler için TMO tarafından vadeli arpa satışının başlatılacağını müjdeledi. Buna bağlı olarak TMO tarafından yem piyasalarında da istikrarı korumak, besici ve yetiştiricilerin de üretim maliyetlerini en aza indirmek için 3 ay vadeli ve vade farkı almadan arpa satışı gerçekleşecek. Satışların Kasım ayında başlayacağını duyuran Bakan Pakdemirli 100 bin ton arpanın ton fiyatı 1425 TL olarak belirlendi. Buna bağlı olarak büyükbaş hayvan başına günlük 5 kilo, küçükbaş hayvan başına günlük 1 kilo hesabı üzerinden besici ve yetiştiricilere 1 aylık tüketim oranında satış gerçekleşecek. Özellikle koronavirüs (covid-19) salgını nedeni ile yaşanan zorlukları en az seviyede tutmak açısından besici ve yetiştiriciler için bu imkan son derece iyi olacak. 3 ay vadeli ve vade farkı olmadan verilecek olan arpa desteği besici ve üreticilerin derin nefes almalarına imkan tanıyacak.

   Tarım ve hayvancılık alanında bakanlık tarafından atılan haberlerden haberdar olmak için haberlerimizi yakından takip edebilirsiniz.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.