Pandemi destek ödemeleri başladı mı?

   02.11.2020
   Pandemi destek ödemeleri başladı mı?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını nedeni ile verilen 1000 TL sosyal destek ödemeleri devam ediyor. Peki Ekim ayı ödemeleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

   E-devlet üzerinden başvuruların yapıldığı ve pandemi sürecinde devam eden destek ödemeleri devam ediyor. Faz 3 olarak ilan edilen E-devlet 1000 TL yardım başvurusu, birkaç adımla kolayca yapılabiliyor. Henüz bitiş tarihi belli olmayan bir süreç olan pandemi süreci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler sonrasında kişilerin uygun bulunması halinde hesaplarına 1000 TL tutarında destek parası yatırılıyor. Kimlere yardım parası verileceği noktasında açıklama yapan Bakan Selçuk, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2 milyon TL’lik bir kaynağın aktarıldığını bildirdi. Dönemsel muhtaçlık kriterleri üzerinden kişilere bu ödemeler vakıflar tarafından verilecek.

    

   ASKER AİLELERİNE DESTEK

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuki yapılan sosyal yardımlarla ilgili detaylı açıklamalarda buldu. Zorunlu askerlik görevini yerine getiren ihtiyaç sahibi, er ve erbaşların ailelerine 2 aylık dönemlerde destek verildiğini yaklaşık 32 bin ihtiyaç sahibi ailenin hesabına 25,8 milyon TL yatırılacağını bildirdi.

    

   İHTİYAÇ SAHİBİ KADINLARA DESTEK

   Eşi vefat eden ve yardıma muhtaç olan kadınların da yanında olduklarını ifade eden Bakan Selçuk, 90 bin ihtiyaç sahibi kadın için toplamda 57,2 milyon TL’lik bir destek sağlanacağını ifade etti.

   YETİM VE ÖKSÜZLERE DESTEK

   Annesi, babası ya da her ikisi birlikte vefat etmiş 18 yaşın altındaki çocuklar için de destekte bulunduklarını ifade eden Bakan Selçuk, bu kapsamda 41 bin kişi içi toplamda 12 milyon TL yardım yapılacağını belirtti.

    

   KRONİK HASTALARA DESTEK

   Aynı zamanda kronik hastalığı olanlar için de nakdi yardımların olduğunu ifade Bakan Selçuk, 2 bin ihtiyaç sahibi için toplamda 3,2 milyon TL destek verileceğini belirtti.

    

   Bakan Selçuk ödemelerinin tarihleri ile ilgili yaptığı açıklamada Kronik hastalarının ödemelerinin 25 Ekim 2020 tarihinden itibaren, Muhtaç Asker Çocuklarına Yönelik Nakdi Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nakdi Yardım,  ile Öksüz ve Yetim Yardım ödemelerinin ise 24 ile 28 Ekim 2020 tarihleri arasında kişilerin hesaplarına yatırılacağını hesapları sistemde olmayan kişiler ise PTT üzerinden kimleri ile birlikte alabilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.