2. el araç fiyatları ne durumda?

   02.11.2020
   2. el araç fiyatları ne durumda?

   Tüm dünyayı etkisi altın alan koronavirüs salgını nedeni ile sıfır araç üretiminin durma noktasında gelmesi ikinci el araç fiyatlarını artırdı. İkinci ele olan talebin artması fırsatçıların da ortaya çıkmasına neden oldu.

   Koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte sıfır araçlarda tedarik noktasında sıkıntıların ortaya çıkması aynı zaman döviz kurlarının da etkisi ile yükseliş durmadan devam etti. Bu durum ikinci el piyasasının da etkilenmesine neden oldu. Araç alacak kişiler sıfır piyasasındaki yükselişi görüp ikinci ele kayınca ikinci elde fiyatların artmasına neden oldu.

   ORTALAMA 120 BİN TL

   O kadar ki sektör temsilcilerine göre neredeyse her gün fiyatlarda meydana gelen değişiklikler bugün ikinci el araç alacak bir alıcının ortalama olarak en az 120 bin TL’lik bir bütçeye sahip olması gerekiyor. Oysa ki bu orana 6-7 ay öncesine kadar 70ile 80 bin TL aralığındaydı. Bu rakamlardan ortaya çıkan sonuç araç fiyatlarına gelen zam yüzde 80 civarına çıkmış durumda.

   Uzmanlar ikinci el araçlar da meydana gelen yükselişi sadece döviz kurlarında dalgalanma ve sıfır araçların tedarik sıkıntısına bağlamıyor. İkinci ele olan ilginin ortaya çıkması ile birlikte büyük kar kapısına döndürmek isteyenlerinde fiyatları yapay olarak sürekli yukarı yön de çıkardığını görüyoruz.

   Geçtiğimiz aylarda ikinci el araçlarda opsiyon yalanın ortaya çıkması bu teorinin doğruluğunu da gözler önüne sermiş oluyor. Online satış siteleri üzerinden aracın değerinin çok üzerinde bir fiyat yazarak alıcılar için Opsiyonlanmış yalanı atıp buna ikna eden kimi satıcıların da piyasa fiyatlarını bu şekilde yukarı çektiğini görüyoruz. Yine aynı şekilde sadece bir satış sitesinde 5500 adet bu şekilde ilan olduğu tespit edildi.

   Fiyatların bu kadar yükselişe geçip geçen yılan göre neredeyse 2 kat olmasından dolayı ikinci el araç satışları eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 15’lik bir düşüş gerçekleştirirken mevcut rakamlardan memnun olmayan fırsatçılarda fiyatları daha da yukarı taşımak için her türlü yönteme başvuruyor.

   Fırsatçılar satışa yönelik Whatsapp gruplarına sızıp, sosyal medya gruplarına giren fırsatçılar paylaştıkları mesajlarla birlikte araç satışına yönelik fiyat artırmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

   Fiyat artışlarının olacağını fiyat artışları için de tarih veren fırsatçıları alçıların kafasında söz konusu markaya yönelik bir fiyat olması açısından da zamları kendileri belirliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.