Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı?

   Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı?

   Koronavirüs (covid-19) salgının etkilerini en az seviyeye getirmek için devreye sokulan ücretsiz izin desteği,  kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarılma yasağı 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Söz konusu kararın ardından bu desteklerden yararlananlar için bir çok soru merak edilir oldu. Kısa çalışma ödeneği için yeniden başvuru mümkün mü? İşte detaylar…

   Koronavirüs (korona virüs) tedbirleri kapsamında mart ayının sonunda hem işverenleri hem de çalışanları desteklemek amacı ile kısa çalışma ödeneği ödenmeye başlandı. Kısa çalışma ödeneği için ilk olarak 3 aylık süreç verildi bu süreç Haziran ayı itibari ile son buldu. Salgından dolayı 31 Ekime kadar birkaç defa daha bu süreç uzatıldı. Cumhurbaşkanı’nın kararı ile dün kısa çalışma ödeneğinin yeni bir düzenleme ile birlikte 31 Aralık tarihine kadar uzatıldığı ilan edildi. son durumda bu yıl bitene kadar çalışanların kısa çalışma ödeneğinden faydalanacakları ilan edilmiş oldu. Peki kimde bundan yararlanacak, yeniden başvurular olacak mı?

   YENİ BAŞVURULAR OLMAYACAK

   Haziran ayında normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte işverenler için verilen desteklerde de farklılaşmaya gidildi. Buna göre 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunmuş işverenler kısa çalışma ödenekleri devam edecek. Kısa çalışma ödeneğinden yeniden faydalanmak isteyen işyerleri için yeni bir başvuru olmayacak. 30 Haziran’a kadar başvurmuş olanlar için ödeme yapılmaya devam edecek. Haziran ayında normalleşme ile birlikte kısa çalışma ödeneğinin yerini de normalleşme desteği oldu.

    

   Özel sektörde kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ile bu süreç içerisinde işvereni tarafından ücretsiz izne çıkanlara nakdi ücret desteği alanlar için normal çalışma düzenine geçtikleri durumda prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren  paylarının tamamı 3 aylık süreçte İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden karşılanıyor.

    

   Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışanlar için sigortalının kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı kadar primi devlet tarafından karşılanacak. Nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için de prim desteği destekten faydalandıkları aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek şekilde destek verilecek. Buna bağlı olarak asgari ücret alacak bir çalışanın alacağı en yüksek destek miktarı 956 TL olacak. Bu destek 2020 Aralık ayına kadar devam ediyor olacak.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.