Yasal takip süreci ne zaman başlar?

   27.10.2020
   Yasal takip süreci ne zaman başlar?

   Koronavirüs salgının da görülmesi ile birlikte pek çok sektörde ekonomik bozulmalar görülmeye başlandı bunun da etkisi ile kredi borçlarının ödenmesinde zorluk yaşanabiliyor. Peki ödenmeyen kredi ve kredi kartlarında yasal takip süreci ne zaman başlıyor?

   Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinde yer alan bilgiye göre ardı ardına ödenmeyen iki taksit için banka tüketici ile iletişime geçer ve 30 gün içerisinde borcun tamamını ödemesini talep eder. Yani peşi peşine ödenmeyen iki kredi ödemesinin yapılmaması halinde inisiyatif tamamen bankanın elinde olsa bile yasal takip sürecinin başlaması için de kredi almış olan kişinin en az 90 günlük süresi bulunmaktadır.

   İHTARNAME NE ZAMAN GELİR?

   Peş peşine ödenmeyen iki kredi taksiti sonrasında ilgili yönetmelik kapsamına göre müşteriye ödemeyi yapması için 30 günlük bir zaman süreci tanırlar bu bilgi ihtarname yolu ile iletilir. Aynı zamanda bununla birlikte banka ilk taksitin ödenmemesi durumunda da ihtarname gönderebilir. Ancak genellikle bankalar ard arda ödemesi yapılmayan ikinci ve üçüncü kredi taksitlerinde ihtarname gönderme yolu ile oluyor.

   İHTARNAME NEREYE GİDER

   Müşterinin belirtmiş olduğu yerleşim adresi ve telefon numarası aracılığı ile kişiye beyanda bulunulur. Ancak banka hukuki süreç başlamadan resmi yerleşim yerine ulaşması gibi bir durum söz konusu değil. Tüm bunların yanı sıra kişinin ikametgah adresi ile birlikte telefon numarası güvenlik teyit bilgilerinden olmasından dolayı bir çok banka tarafından değişiklikler sadece şube üzerinden yapılmaktadır.

   BORÇ YAPILANDIRILMASI MÜMKÜN MÜ

   Yapılandırma bankalar tarafından karar verilen bir durumdur. Ancak tüm ödenmemiş olan kredi borçları batık olarak göründüğü ve yasal süreçte kredinin tahsil edilmesi zor olmasından dolayı, müşterilerin kredi yapılandırılması talebi pek çok banka tarafından genellikle pozitif sayılmaktadır. Bu nedenle bankaların haciz işlemlerine başlamadan önce yapılandırma koşulları için görüşme yapmakta fayda var.

   MAAŞA HACİZ KONULUR MU

   Kişinin maaşına banka tarafından haciz konulması mümkündür maaşında yalnızca yüzde 25’ine ¼’üne haciz konulmaktadır. Birden çok borcun olması durumunda ise borç sırayla maaşa haciz konulması yapılarak temin edilir.

   BORÇ TAKSİTLE ÖDENİR

   Alacaklı ile anlaşılması durumunda borcu karşılayacak tutarda malın haczedilmesi durumunda icra dosyasında talepte bulunularak 4 eşir taksit ile borcun ödenmesi mümkün hale gelir. Ancak borç 4 taksite bölündüğü halde ödeme yapılmadığı takdirde ceza davası açılmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.