Ihlamurun fiyatı ne kadar oldu?

   26.10.2020
   Ihlamurun fiyatı ne kadar oldu?

   Kış ayların gelmesi ile birlikte çok fazla talep gören ıhlamur bir de pandemi sürecinin de etkili olması nedeni ile kilogram fiyatı 220 TL’ye kadar yükselmiş oldu. Ihlamur fiyatları altınla yarışmaya başladı.

   Altın fiyatlarında da meydana gelen artışın  aynı oranda ıhlamurda da meydana geldiği için ıhlamur altına benzetilmeye başlandı bile. Ihlamurun kilogram fiyatı 220 TL’yi buldu bile. Vatandaşlar ıhlamuru yüksek fiyatı nedeni ile artık gramla satın alıyor.

   Satıcılar ıhlamurda meydana gelen bu artışı beklemediklerini ifade ederken son 2 hafta içerisinde neredeyse her gün zam geldiğini belirttiler. Günce olarak yaprak ıhlamurun kilogram fiyatı 180 ile iken çiçek ıhlamurun kilogram fiyatı ise 220 TL oldu. Böyle bir durum gerçekleşince vatandaşlar ıhlamuru gramla almaya başladı. Kimisi ıhlamuru 50 gr alırken kimisi 100 gr almaya başladı. Pek çok vatandaş kış aylarının da gelmesi ile birlikte eczaneden ilaç almak yerine aktardan bitki almayı tercih ediyor.

   Kilogram fiyatında meydana gelen artışa rağmen vatandaşın ıhlamura ilgisi büyük almaya devam ediyor. Her derde deva olan ıhlamurun faydalarını saymakla bitmiyor. Ancak ıhlamur genellikle soğuk algınlığı ve nezle için alınıyor. Aslında ıhlamurda fiyat artışı birden meydana geldi. Bunun altında yatan nedenlere bakılacak olursa en başta pandemi süreci denilebilir. Covid-19 nedeni ile vatandaşlar grip olmaktan korkar hale geldiler bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek gribi daha hızlı yakalanmadan atlatmak için alternatif tıp ürünlerine yöneldiler.

   Ihlamurun özellikle kış ürünü olması nedeni ile grip ve nezlenin tek ilacı olarak görülüyor. Kış aylarında ıhlamur kaynar suyun içerisine atılır bir iki sefer kaynatılır ve bol c vitamini kaynağı olan limonda ilave edilerek tüketilir. Genel olarak hazırlanma şekli bu olsa da vatandaşların farklı hazırlama şekilleri de bulunuyor. Kimisi bal ilave ediyor, kimisi ayva ile elma kabuğu ile birlikte kaynatıyor. Ihlamur satışlarının yaz aylarına kadar bu şekilde devam etmesi bekleniyor. Yazın hiç satışı olmayan ıhlamurun satışına kış aylarında yetişilmiyor. Çünkü ıhlamur yaz ürünü değil kış ürünüdür. Son bir hafta içerisinde meydana gelen ıhlamur satışı satıcıların yüzünü güldürüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.