Borç affı neleri kapsıyor?

   23.10.2020
   Borç affı neleri kapsıyor?

   Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile borç affı gündeme geldi. Paket kapsamında 4 milyona yakın vatandaş 500 milyarlık borcunu 1 yıla kadar erteleme ve sonrasında da taksitlendirme işlemi yapılacak. Peki borç paketli affı içerisinde neler olacak? Borç affı neleri kapsıyor?

   Koronavirüs (Covid-19) nedeni ile yaşanan sıkıntıların önüne geçmek amacı ile önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Borç affının kapsamı diğer yapılandırmalardan farklı olacak ve daha geniş bir kapsamda olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı gibi başlıklarda da indirime gidilmesi plan dahilinde. Ancak indirim oranının ne kadar olacağına ilişkin bir açıklama henüz yok. Aynı zamanda taksitlerini düzenli ödemeyecekler ile ilgili de tüm haciz işlemleri de durdurulacak. Borçlarını zamanında ve düzenli ödeyen kişiler için de vatandaşların ödüllendirilmesi konusu gündeme geldi. Onlar içinde bir jest yapılması düşünülüyor. Peki KYK, SGK, trafik cezaları ve vergi primi borçları faizler ve cezalar hangi borçlar 1 yıl ertelendi?

   BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK

   Pandemi sürecinde yaşananlar dikkate alınarak borçların yapılandırılıp taksitlerin hemen başlaması ile ödeme yine zorlukların yaşanacağı göz önüne alınıyor. Bunun için borçlar bir yıl ertelenerek ödemelerin 1 yıl sonra başlaması göz önüne alınıyor. Ancak yapılacak ertelemenin 6 ay veya daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrasında da borçların uzun süreli olarak taksitlere bölünmesi hedefleniyor.

   CEZA VE FAİZLERE İNDİRİM

   Bu affın kapsamı diğer yapılandırmalara göre biraz daha geniş olacak ve kamuya ilişkin borçların gecikme zammı, gecikme faizi vb başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak yapılacak indirimin ne kadar olacağına ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Aynı zamanda taksitlerini zamanında ödeyecek kişiler için de her türlü haciz işlemi durdurulacak. Aynı zamanda borçlarını zamanında ödeyen kişiler içinde ödüllendirme yapılması gündemde.

   İŞTE ERTELENECEK BORÇLAR

   • Kamuda alacaklara ilişkin gecikme faizleri, cezalar ve her türlü zamlar
   • Trafik cezaları,
   • Yükseköğrenim KYK kredi borçları,
   • Köprü geçiş borçları,
   • Tarım kredi kooperatifi kredileri,
   • SGK ve vergi primi borçları.

   Borç affının kapsamı diğer yapılandırmalara göre daha geniş bir kapsamda olacağı biliniyor. Kamuya ilişkin borçların gecikme zammı ve gecikme faizi gibi başlıklarda da indirim yapılması planlanıyor. Ancak henüz bu indirimin ne oranda olacağı bilinmiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.